Lubicie „ciachać” latające owoce we Fruit Ninja? Dotykowy ekran służy często do zabawy, zwykle wykorzystując multidotykowe możliwości wyświetlaczy. Szkło jest coraz wytrzymalsze, a wiele tabletów ma wykorzystanie w kuchni. Kucharze zamieniają swoje książki kucharskie i papierowe przepisy na cyfrowy odpowiednik w wygodnej formie. Niebawem będą mogli nawet wyrzuć drewnianą deskę do kosza, gdyż Sharp przygotował rozwiązanie pozwalające na krojenie ostrym nożem po interaktywnej powierzchni. Tablet posłuży jako inteligentna deseczka!

Chop-Syc było kwestią czasu. Byłem niemal pewien, że współczesne możliwości ochronne dla wyświetlaczy umożliwią skonstruowanie takiego gadżetu. Deski do krojenia są zwykle drewniane, plastikowe, ale są również wersje zbudowane ze szkła. Właśnie tego typu podłoże będzie nowoczesnym rozwiązaniem dla współczesnego kucharza lub pani domu. Sharp prezentuje deskę, która posiada rozdzielczość, procesor itp. – jest po prostu specjalnym tabletem wyposażonym dodatkowo w dedykowane oprogramowanie, pozwalające kroić wykorzystując przy tym aplikacje mobilne (z systemem rekomendacji i podpowiedzi). Powierzchnia wydaje się wystarczająca – tablet posiada kilkunastocalowy ekran, który dodatkowo wyświetli obraz drewnopodobnego podłoża, by zachować w nas poczucie pracy na rzeczywistej desce.

Ochrona wyświetlacza jest oczywiście na tyle mocna, że stukanie po niej ostrym nożem, krojenie po nim i rozmazywanie resztek jedzenia, nie stanowi problemu. To po prostu bardzo odporny tablet przeznaczony do kuchni. W systemie wgrano specjalne aplikacje i manager z przepisami, skalę i różne wizualizacje pomocne w przygotowywaniu posiłku. Nie tylko dokładniej pokroimy i odmierzymy wymaganą ilość składników, ale i przygotujemy odpowiednio potrawę. Urządzenie umieszczono dodatkowo w drewnianą oprawkę, który zwiększy komfort i upodobni bardziej tablet do kuchennej deski (doda także funkcje mierzenia ciężaru). Dostęp do przeglądarki oraz Internetu pozwoli też na wykonanie zakupów online.

Chop-Syc został wyposażony w bezprzewodowe ładowanie, wiec nie będziemy obawiać się o zalanie lub „kopnięcie” prądem w trakcie jednoczesnego ładowania i przygotowywania posiłku. Na razie rozwiązanie jest tylko prototypem, ale w finalnej wersji świetnie sprawdzi się z innymi gadżetami kuchennymi (lub ich zastąpieniem), o których już wcześniej pisałem, m.in: Archos ChefPad, czy Sony Xperia Tablet Z Kitchen Edition. Pomysł jest autorstwa Siobhán Andrews, która przygotowała go we współpracy z Sharp Laboratories of Europe. Nie sprecyzowano dokładnie na jakim systemie operacyjnym pracuje urządzenie.

źródło: pocket-lint.com