Kolejki do bankomatów to coraz częstszy widok na ulicach, zwłaszcza w centrach handlowych i w ruchliwych miejscach. Staram się nie nosić dużej gotówki ze sobą, ale pobieranie pieniędzy z automatów bywa czasochłonne. Niebawem wypłatę będzie można przyspieszyć i to przy wykorzystaniu smartfona. Trzy banki w Chicago, Los Angeles oraz Illinois zdecydowały się przetestować nowy system, umożliwiający użycie aplikacji mobilnej generującej kod QR, który zostanie odczytany przez bankomat. Bez potrzeby używania kraty płatniczej, szybko i z poziomu telefonu, nie tworząc w ten sposób kolejek.

Kod QR wygenerowany przez aplikację bankową, gotowy do wskazania przy bankomacie do pobrania gotówki. fot.: PRWEB.com

Zbliżając się do automatu z pieniędzmi, będziemy mogli dokonać transakcji już w drodze, gdzie podamy ilość gotówki, która potem pobierzemy z bankomatu zaraz po wskazaniu kodu. Całość potrwa sekundy. Z serwisu korzystają banki Wintrust, BMO i City National. Wszystkie dostarczą klientom dużo łatwiejszą i szybszą usługę. Wygenerowany kod QR ma posłużyć do zameldowania się przy automacie, co wskaże bankowi naszą obecność. Technologia została przygotowana przez FIS, która specjalizuje się w tworzeniu informatycznych rozwiązań bankowych.

Jeśli przewidujemy chęć podjęcia pieniędzy i jesteśmy pewni, że skorzystamy w tym celu z bankomatu, to taką procedurę możemy rozpocząć nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Tyle mamy czasu na odbiór pieniędzy. Producent wyliczył, że całość zajmie nam do 9 sekund przy maszynie z pieniędzmi, co skróci czas w porównaniu do średniej w tradycyjny sposób przy użyciu karty płatniczej (30-40 sekund). Technologia pozwoli ominąć ryzyko tzw. skimmingu karty, czyli kopiowania jej w podrobionym skanerze. Autorzy projektu zwracają uwagę, że nawet jeśli zagubimy smartfon, to kod QR będzie wymagał przecież odblokowania całego telefonu pinem. Kody są aktywne jednorazowo i generowane zawsze na nowo.
Czy tak niedługo będzie wyglądało podejmowanie gotówki z bankomatu? fot. FIS

Jest jednak jedna wada tego rozwiązania – dostęp do Internetu. Będziemy musieli być zależni od kontaktu z siecią. Na ten moment rozwiązanie wymaga konieczności silnego sygnału, by móc wygenerować kod QR. Developerzy pracują jednak nad rozwiązaniem offline, które pozwoli na dostęp do usługi bez potrzeby łączenia się z pakietem danych internetowych. Przyznam, że jeśli rozwiązanie będzie bezpieczne, to w bardzo praktyczny sposób wykorzysta nasze telefony i skróci czas pobierania gotówki. System będzie konkurencją dla wchodzącego odczytu odcisków palców.

źródło: fisglobal.com via dvice.com