Do flagowych smartfonów na rynku dołącza LG w drugiej generacji modelu G, w którym zrezygnowano już z oznaczenia Optimus. Koreański gigant zaprezentował dzisiaj swój topowy telefon z Androidem. Wśród licznych na rynku modeli Samsungów, HTC, Apple, Nokii, Sony, BlackBerry, a nawet nowych Motoroli, nie może zabraknąć tak znanej marki jak LG.  Czym chce przyciągnąć klientów? Ostatnio pisałem o funkcji QuickWindowpierwszym oficjalnym gadżecie dla G2 – etui z okienkiem pozwalającym obsłużyć podstawowe funkcje telefonu bez odpalania całego wyświetlacza. Czym jeszcze chce przekonać do siebie w nowym modelu LG?

Na teaserowych obrazkach widać było opływowy kształt smartfona i tajemniczy element w centralnym miejscu telefonu. Niektórzy przewidywali, że będzie to czytnik linii papilarnych, ale odpowiedź jest zupełnie inna, choć związana z naszymi palcami. Okazuje się, że smartfon obsłużymy przyciskami umieszczonymi pod tylną kamerką. Nigdzie indziej na obudowie telefonu nie znajdziemy innego przycisku. Czy będzie to wygodna nawigacja? Najwyraźniej testy wykazały, że tak. Widać, że producenci smartfonów próbują wszystkiego, by jakoś wyróżnić swoje modele z bardzo gęstego już rynku mobilnych urządzeń. Motorola w niedawno przedstawionym Moto X będzie przekonywać bezkontaktową obsługą, szybkim uruchamianiem aparatu i ekranem z funkcją Active Display oraz indywidualnym doborem obudowy.

Wróćmy do charakterystycznej dla tego modelu obsługi przyciskami pod tylną kamerką. Okazuje się, że spece z LG odkryli, że trzymając większy telefon (a takich na rynku jest już sporo), najczęściej trzymamy go w takiej pozycji, że obsługa jedną ręką będzie możliwa najwygodniej w ten sposób. Palce schowane za obudową będą miały co robić, a głównie palce wskazujący. Wyświetlacz nowego smartfona LG G2 ma przekątną 5.2 cala, zatem całkiem sporą. Co to za przyciski? Wszystkie znane z reszty smartfonów umieszczanych na boku i u góry telefonów, ale zebrane w jednym nowym miejscu. Mogą one zmieniać przeznaczenie w zależności od sytuacji. Przykładadowo jeden z nich uaktywni notatki QuickMemo (odpowiednik S Note u Samsunga) lub kamerkę.

 

Specyfikacje

Przejdźmy do specyfikacji nowego flagowca LG G2. Na szczęście, opisane wyżej wyróżniki koreańskiego smartfona to nie wszystko czym przekonać ma do siebie telefon. Ma też imponujące specyfikacje. Jeżeli chodzi o wielkość ekranu, to wspomniane już 5.2 cala będą wciąż dzielić użytkowników na dwie grupy: zadowolonych ze sporego wyświetlacza oraz tych, którym takie gabaryty będą przeszkadzać. Ekran IPS jest w jakości HD 1080p, można go zakwalifikować praktycznie już do phabletów. Przyciski umieszczone z tyłu urządzenia miały na celu zwężenie obszarów między ekranem a krawędziami telefonu. Nie jest to jednak smartfon z wyświetlaczem od krawędzi do krawędzi, ale jest już bardzo blisko, no i będziemy musieli przyzwyczaić się do wirtualnych guzików Androida (na froncie też nie ma żadnego fizycznego przycisku).

We wnętrzu mamy wreszcie procesor Qualcomma – Snapdragon 800, czyli czterordzeniową jednostkę 2,26 GHz. Urządzenie trafi w wersji z dwoma wielkościami pamięci wewnętrznej. Standardowymi już na rynku 16 lub 32 GB (podobnie jak w Motoroli Moto X brakuje slotu na karty pamięci microSD. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną to jest 2 GB RAM. Aparat fotograficzny ma 13 megapikseli i optyczną stabilizację obrazu, przednia kamerka otrzymała 2.1 mpx. Nad takimi wnętrznościami ma zapanować bardzo pojemny akumulator o pojemności 3000 mAh.

Od strony software’u znajdziemy w nim Androida Jelly Bean w wersji 4.2.2 i nakładkę nawigacyjną od LG. Można być niemal pewnym, że ten model otrzyma możliwość aktualizacji do wersji Androida 4.3. Oprogramowanie ma posiadać funkcję AnswerMe – automatyczny odbiór połączenie podczas przykładania słuchawki do ucha. Funkcję Slide Aside – gestowe otwieranie aplikacji w multitaskingu przy pomocy ruchu trzech palców. Będzie również Text Link – ułatwienie do wybierania fragmentów tekstu i przeklejanie ich do innych aplikacji (coś co znamy już z iOS).

Tryb Guest Mode – aktywowany innymi gestami odblokowywania ekranu, pozwoli na dostęp do danych na różnych kontach (LG widzi tutaj możliwość wprowadzenia ograniczonego trybu dla dzieci). Mi bardzo przypadła do gustu opcja ze zdalną obsługą innych urządzeń z oferty LG –  QuickRemote. LG G2 pojawi się w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i białym. Bedzie też możliwość aktywacji ekranu za pomocą stuknięć. Opcja Knockon da tę wygodę i pomoże wyświetlić ekran, zwłaszcza, że fizycznym przyciskiem nie będzie to możliwe.

Z tyłu przyciski Rear Key, a z przodu na tej samej wysokości okienko w dedykowanym etui QuickWindow – nowa jakość obsługi ekranów z kategorii phablet

W tej chwili telefon był prezentowany w Nowym Jorku. Ceny i związek z operatorami na tamtym rynku jest dla nas mało istotny, musimy poczekać na informacje na temat premiery i cen urządzenia na europejskim rynku. Teraz pozostaje czekać na krok Apple, karty odkryli już wszyscy potencjalni konkurenci na rynku. Mamy już prawdziwych mocarzy, czym zaskoczy gigant z Cupertino?

źródło: LGnewsroom.com, LG.com