O GlassUp miałem już okazję pisać, prototyp konkurenta dla Google Glass przedstawiano już na tegorocznych targach CES 2013 czy CeBIT. Teraz projekt trafił na Indiegogo, gdzie możemy dowiedzieć się o nim nieco więcej, a także wesprzeć finansowo i zacząć myśleć o zakupie. Okulary GlassUp to alternatywna szansa dla użytkowników, którzy chcą poczuć możliwości zbliżone do urządzenia przygotowywanego przez Google, ale nie będą w stanie wydać tak wielkich pieniędzy, jakie przewiduje gigant z Mountain View.

Gadżet ma współpracować z popularnymi systemami na smartfony: Androidem, iOS oraz Windows Phone. Ostatnim razem kiedy pisałem o urządzeniu, nie posiadałem grafik przedstawiających sposób rzucania obrazu na okular, dzisiaj mam również video materiał, który przybliży trochę współpracę sprzętu z telefonami. Na zdjęciach widać, że GlassUp będzie umożliwiał wyświetlanie e-maili, informacji społecznościowych, wiadomości i innych istotnych, najczęściej używanych funkcji, wprost przed naszym okiem.

Tańszy znaczy gorszy? W tym wypadku tak, ponieważ pierwsza generacja pozwala tylko na otrzymywanie danych. Nie będziemy mięli możliwości komunikowania się ze smartfonem poprzez kontrolę głosem. Wewnątrz nie ma też kamerki do robienia zdjęć, czy kręcenia materiałów. Google Glass wykorzystuje kolorowy projektorek, GlassUp korzysta z monochromatycznej wersji, która jest daleko w tyle za liderem. Tyle otrzymujemy za 399 dolarów, czyli tyle ile zapowiadano. Jest to dużo mniej niż przewidywana cena gadżetu Google, ale i mniejsze możliwości. To ubieralne urządzenie ma się pojawić na rynku, mniej więcej, w tym samym okresie co Glass od Google, czyli w lutym 2014.

Z nowych informacji wynika, że model będzie dostępny w dwóch wersjach: klasycznej (jaką prezentowano na targach) oraz bardziej sportowej. Z boku, na ramce okularów otrzymujemy dotykowy panel do kontroli urządzenia. Wbudowano w nie kilka sensorów: akcelerometr, kompas, czujnik światła, wysokościomierz, GPS jest w smartfonie, więc zrezygnowano z jego instalajcji. Gadżet łączy się ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth LE, a na pokładzie znajdzie się system Android. Rozdzielczość pozostaje bez zmian: 320 x 240 pikseli. Bateria ładowana przez kabelek mini USB ma wytrzymać 8h normalnego uzytkowania (150h w trybie standby

Czuję, że rok 2014 będzie rokiem rzeczywistości rozszerzonej i jej nagłego rozwoju. Polecam zapoznać się video załączonym do wpisu, gdzie prezentowne są zastosowania dla GlassUp:


źródło: Indiegogo, GlassUp.net via ubergizmo.com