Samsung Galaxy Camera to pierwszy aparat fotograficzny Samsunga z Androidem, ostatnio sprawdziłem komfort zabawy tym kompaktowym gadżetem, którego następca według plotek zapowiadany jest na letni okres. Miałem przyjemność sprawdzić, jak to jest korzystać z aparatu fotograficznego z funkcjami znanymi z typowego Androida. Powiem szczerze, że trzymając urządzenie w ręku w pozycji „smartfonowej” dało się odczuć gabaryty, ale pomysł integracji obu przypadł mi do gustu. Dzisiaj Samsung oficjalnie potwierdził model smartfona Galaxy S4 Zoom – telefonu z Androidem w formie kompaktowego aparatu.

Nie bez przyczyny nawiązałem do Galaxy Camery, nowy S4 Zoom to hybryda, która musiała być wzorowana na pomyśle z tego modelu – czy będzie oficjalnie jego następcą? Koreańczycy przygotowali jakby jego odchudzoną edycję, ale z możliwościami swojego najnowszego flagowca. Do rodziny S4, obok modelu mini (z 4,3-calowym ekranem) oraz modelu Active (wodoodporne 5 cali), dołącza Zoom, który ma mieć wymiary ekranu zbliżone do najmniejszego z nich. Czy można już określać go jako aparatu fotograficznego z funkcją rozmów głosowych? Ciężko go sklasyfikować, dla jednych będzie aparatem fotograficznym z funkcjami telefonicznymi, dla drugich smartfonem z wbudowanymi możliwościami kompaktowego aparatu do zdjęć.

Samsung oznacza ten model znakiem „S4”, więc nie może pominąć najlepszych cech flagowego smartfona. Jest AMOLEDowy wyświetlacz o przekątnej 4,3-cala i rozdzielczości 960 x 540 pikseli (tu akurat nie ma co porównywać do najlepszego z modeli S4). Mamy LTE, Androida w wersji 4.2.2 (nakładka nawigacyjna TouchWiz UI), dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz (różni producenci na różne rynki), 1,5 GB RAM, 8 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia o zewnętrzne karty pamięci microSD do 64 GB, moduł NFC, aGPS, Wi-Fi, Bluetooth 4.0. Z przodu kamerka 1.9 mpx. Bateria o pojemności 2330 mAh. Są też sensory znane ze smartfona: żyroskop, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i świetlny, sensor geomagnetyczny.

Główny aparat fotograficzny

Galaxy S4 Zoom to pierwszy smartfon lub telefon z 10-krotnym zoomem optycznym. Już ta informacja mówi nam, że głównym elementem wyróżniającym ten model jest jego aparat fotograficzny. Jestem pewien, że Samsung projektując to urządzenie, skupił się na zminiaturyzowaniu funkcjonalności kampaktu i wbiciu go do możliwie najbardziej przypominającej smartfon obudowy. Wymiarowo Zoom posiada 15,4 mm grubości (prawie dwa razy tyle co flagowiec S4, ale o prawie 4 cm mniej niż Galaxy camera – liczymy przy zamkniętym obiektywie).

Waży 208 gram, o prawie 100 gram mniej niż Camera (ale więcej niż sam smartfon). To i tak nieźle, jak na połączenie obu gadżetów. Podzespoły z optyką trochę przecież ważą. Aparat posiada 16-megapikselową matrycę o czułości ISO 100-3200. Obiektyw wyposażono w ogniskową 24-240 mm oraz jasności na poziomie f/3,1 do f/6,3. Jest stabilizator obrazu, ksenonowa lampa błyskowa, obsługa i nawigacja na dotykowym ekranie (jako amator fotografii lustrzanej nie jestem do tego przekonany, choć kompakt to inna kategoria).

Aparat posiada kilka trybów pracy, w tym możliwości dostosowania makro, panoramę, animacje, HDR, zdjęcia seryjne i wiele innych. Jest zaprogramowanych kilka ułatwień, ale najciekawszym, łączącym smartfon z aparatem forograficznym, jest funkcja In-Call Photo Share. Pozwala ona na szybkie zrobienie zdjęcia i przesłanie je bezpośrednio przez wiadomość MMS do naszego rozmówcy z listy kontaktów.

Ciekawe jakie to uczucie rozmawiać przez telefon trzymając przy uchu aparat kompaktowy? No dobra, przyznam się, że testując Galaxy Camerę wykonałem takie badanie, z S4 Zoom będzie trochę wygodniej. Zresztą, ostatnio prowadzę rozmowy przez 7-calowy tablet Galaxy Tab 2, więc ciężko mi się odnieść 😉

źródło: samsungmobilepress.com