W 2011 roku, TomTom wraz z Nike prezentował na targach CES projekt sportowego zegarka Nike+z modułem GPS, który współpracował z aplikacją na smartfony. Dzisiaj, holenderska firma prezentuje własne urządzenia: TomTom Runner oraz TomTom Multi-Sport. Znana z produkcji sprzętu i map nawigacyjnych firma, przenosi swoje technologie do własnych zegarków.

Ostatnimi czasy, boom na inteligentne zegarki spowodował, że podobnych wynalazków zaczyna przybywać, zarówno jako zapowiedzi (Apple, Samsung, Motorola, LG), jak i gotowych lub prawie gotowych modeli (Google Glass jako okulary, Pebble, Sony). Smart Watch to niewątpliwie przyszłość, a na przestrzeni najbliższego roku należy spodziewać się debiutów i masowej sprzedaży tego typu gadżetów. Dzięki temu, ceny podzespołów maleją i rosną możliwości technologiczne, więc inni producenci prezentują własne urządzenia na nadgarstek. Obyśmy w przyszłym roku nie musieli nosić po kilka takich zegarków na obu rękach.

Trend jest wyraźny, wystarczy przypomnieć ostatnie podobne rozwiązania: Jawbone Up czy Nike+ Fuelband. Produkcja nawigacji GPS do samochodów maleje z powodu pojawienia się alternatyw na smartfony, więc firmy takie jak TomTom przygotowują rozwiązania na telefony, ale i myślą o implementacji modułów GPS w zegarki dla sportowców i pieszych. Dwa nowe modele są zaprojektowane dla biegaczy, rowerzystów czy pływaków, których interesują statystyki i analizy przebytej trasy oraz monitorowanie ważniejszych danych.

Spory wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i z wysokim kontrastem pozwoli sportowcom na szybki i łatwy wgląd w wyświetlane dane. Dodatkowym ułatwieniem będzie obsługa jednym, ale sporym i praktycznym przyciskiem (One-Button by TomTom). Używanie guziczków nawigacyjnych w warunkach szybkiego poruszania się jest bardzo ważnym elementem użytkowania takich zegarków (zwłaszcza porównując do konkurencyjnych małych przycisków na obudowach).

Zegarki TomTom z GPS oferują trzy graficzne moduły treningowe: Race, Goal i Zone. Pierwszy z nich – Race – pozwala na porównywanie obecnego treningu (np. biegu) z poprzednim lub najlepszym z dotychczasowych. Goal pozwala na ustawienie dystansu, czasu lub liczby kalorii, którą chcemy osiągnąć podczas pracy, wyświetla je na ekraniku, więc możemy skupić się na zdobyciu założenia. Zone monitoruje pracę serca i prezentuje wyniki w czasie rzeczywistym w postaci graficznych wykresów.

TomTom Runner i TomTom Multi-Sport oferują te same funkcje w całkiem przyjemnym i w miarę smuklym opakowaniu (11,5 mm). Model Multi-Sport umożliwia wyjęcie zegarka z paska i zamontowanie go np. jako licznik w rowerze (uchwyt rowerowy w komplecie). Dodatkowo posiada czujnik ruchu, który możemy używać pod wodą, wysokościomierz oraz sensor do roweru (montowany przy tylnym kole + czytnik na pedale). Sporo funkcji – stąd nazwa urządzenia, gdyż jest prawdziwie multi-sportowe. Do pracy serca dołączono oddzielny czujnik.

Oba modele mają pojawić sie na rynku w lato, ceny nie zostały jeszcze zaprezentowane. TomTom pozwoli śledzić trasę poprzez technologie satelitarne GPS i GLONASS, posiada też funkcję QuickGPSFix, które przyspieszy łączność i poszukiwanie sygnału z satelit. Dane z zegarka możemy wrzucać na popularne serwisy internetowe i synchronizować z nimi nasze wyniki: TomTom MySports, MapMyFitness, RunKeeper, TrainingPeaks czy MyFitnessPal. Szkiełko zegarka wykonano z odpornego tworzywa, z uwagi na przeznaczenie, obudowa jest wytrzymalsza (do 50 metrów zanurzenia oraz 5 atmosfer). Bateria wytrzyma 10 godzin pracy w trybie GPS. W zegarku znajdziemy również moduł bezprzewodowej łączności Bluetooth.

źródło: sports.tomtom.com/en/, ubergizmo.com