Profesjonalni kolarze, którzy traktują bardziej profesjonalnie lub nawet zawodowo jazdę na rowerze, prowadzą statystyki i analizy własnego pulsu, podczas uprawiania sportu. Firma LifeBEAM przygotowała kask, który monitoruje pracę serca rowerzysty. Dzięki umieszczeniu czujników wewnątrz kasku, sportowcy będą mogli zrezygnować z niewygodnych mierników umieszczanych na klatce piersiowej – zwłaszcza w upalne dni.

Wynalazek opracowała grupa inżynierów z Tel-Awiw. Oparty na zminiaturyzowanej platformie sensorów zwanej Quantum, która wykorzystywana jest w nakryciach chroniących głowy pilotów nadźwiękowych myśliwców, teraz będzie służył również sportowcom. Ten ważny element został przygotowany przez firmę LifeBEAM we współpracy z Siłami Powietrznymi Izraela. Podczas lotu, czujniki monitorują tętno pilota, przepływ krwi oraz jej nasycenie tlenem. Wszystko po to, by w razie zagrożenia, np. Hipoksji (niedobór tlenu), zarówno pilot jak i obsługa naziemna, zostali o tym zaalarmowani.

Kask typu SMART, wyprodukowany przez firmę, przeszedł trochę zmian. Nie wszystkie czujniki wykorzystywane w powietrzu są niezbędne sportowcowi na rowerze. Na przodzie nakrycia zabezpieczającego głowę, umieszczono sensor, który styka się z czołem prowadzącego pojazd. Mierzy puls, a wyniki przekazuje do odbiornika na tylnej części kasku. Dane są konfrontowane z akcelerometrem, który mierzy ruch w trzech osiach, co pozwala zbadać tętno z prędkością i zmianami w przemieszczaniu kolarza.

Wszystkie dane są transmitowane do smartfona sportowca poprzez modul Bluetooth 4.0 lub ANT+ (protokół bezprzewodowej łączności – standard wykorzystywany np. w licznikach rowerowych, zegarkach fitnessowych itp.). Wyniki pracy serca są pokazywane w czasie rzeczywistym, więc rowerzysta może je na bieżąco moniotorować.Przewaga takiego zastosowania sensorów nad irytującymi czujnikami na klatce piersiowej jest wyraźna (przede wszystkim, bardziej komfortowa). SMART kask jest kompatybilny ze smartfonami z iOS, Androidem czy Windows Mobile.

Sensor i urządzonko odbiorcze są leciutkie i niewielkie. Bateria litowo-jonowa wytrzyma 15h pracy na jednym ładowaniu. W tej chwili całość została przystosowana i zintegrowana z kaskiem Lazer Sport GENESIS, który jest również częścią kompletu. LifeBEAM pracuje nad implementacją sensorów w kaski dla większej liczby dyscyplin sportowych, które wymagają ich użytkowania. Prototyp bierze udział w zbiórce funduszy podobnej do Kickstartera (tutaj Indiegogo). Jeśli osiągnie wyznaczony limit dla rozpoczęcia produkcji masowej, jego cena będzie oscylowała wokół 150$.

Jak zwykle załączam ciekawy material video, prezentujący możliwości inteligentnego kasku LifeBEAM:

źródło: LifeBEAM. indiegogo.com via Gizmag.com