Już sporo smartfonów i tabletów otrzymuje odpowiednie certyfikaty wodoodporności, by nasze mobilne urządzenia były bardziej bezpieczne i wytrzymalsze oraz byśmy mieli możliwość korzystania z nich w deszczowe dni. Dzięki szczelnym obudowom, odpowiednio uszczelnianym portom i specjalnej konstrukcji, możemy nie bać się o zatopienie telefonu. Nokia wraz z liderem w dziedzinie nanotechnologicznej ochrony – firmą P2i planują skonstruowanie pierwszego smartfona z powłoką nanocząsteczkową.

Każdy z nas spotkał się z styuacją, w której telefon wpada do wody, jeśli nie to napewno się spotka. Urządzenie może w tym momencie, w najgorszym wypadku, pójść do śmieci lub będzie zmuszone do kosztownego serwisu lub wymiany niektórych elementów. Dlatego też wielkie marki zaczynają wprowadzać odpowiednią ochronę dla swojego sprzętu.

P2i demonstrowała już swoje rozwiązania niewidzialnej powłoki z nanocząsteczek, która chroni obudowę przed cząsteczkami H2O. Woda spływa po warstwie wykonanej w nano technologii o grubości ludzkiego włosa. Rozwiązaniem zainteresowała się Nokia. Nie wiem kiedy dokładnie z umowy między markami wyjdzie konkretne urządzenie, ale mam wrażenie, że przygotowywana nowa flagowa Lumia 1000 z Pure View może mieć z nową powłoką coś wspólnego. Nie tylko Nokia skorzysta z takiego rozwiązania, P2i współpracuje również z serią smartfonów Alcatela One Touch, nowym Huawei Ascend D2 czy Motorolą.

Apple iPod 6. generacji z nano powłoką od P2i opierający się strumieniom wody

P2i pisze, że nano technologia może być użyta zarówno na zewnętrznej obudowie smartfona czy tabletu, jak i wewnątrz, na podzespołach! Nanoszenie powłoki z nano cząstkami jest prowadzona od razu przy produkcji urządzeń i materiałów, nie może zostać zastosowana na używanych telefonach, gdyż te łapią wartwę brudu, a w tak małej skali nanocząstki nie mogą pokryć zabrudzonych powierzchni. Byłoby to bezsensowne, więc nie spodziewajmy się możliwości przyjścia do producenta i poproszenia go o nałożenie nano-warstwy na naszą Nokię 3310 (która jest prawie niezniszczalna, jak winika z memów internetowych, ale nie wodoodporna – coś o tym wiem, sam miałem ten model).

P2i nazwało technologię ARIDION i chroni ona przed wodą (cieczami) i brudem, ale i korozją. Możliwości warstwy z nanocząstek możecie obejrzeć na załączonym materiale filmowym na dole strony.

źródło: gsmarena.com, P2i.com (źródła grafik)