Wiemy już od kilku tygodni, że zarówno Apple, jak i Google, będą posiadały sporą integrację z systemami inteligentnych domów. Nawet Samsung z paroma innymi firmami wzięły się za tworzenie jakiegoś aliansu. To chyba wystarczające dowody na to, że tzw. smart home będzie niebawem kolejnym polem bitwy między gigantami elektroniki. Kogo brakuje w tej walce? Microsoftu. Gigant z Redmond podąża trendami i stara się dotrzymywać kroku gdzie może. Tak samo jak rywale, ma wprowadzić „okienka” do samochodu, Internetu Rzeczy, ma już swoją mobilną platformę, brakuje tylko jakiegoś ciekawego spoiwa. Asystent głosowy będzie ok? Będzie. I dlatego dowiadujemy się dzisiaj, że Cortana, czyli najnowszy wytwór wielkiego „M” – konkurent dla Siri, Google Now, a być może niebawem asystenta od Blackberry, musi się rozwijać i rozwija partnerując Insteonowi.

Mnie bardzo cieszy każda dodatkowa możliwość dla asystentów głosowych, a sterowanie domowym wyposażeniem może być wystarczającym powodem, aby każdy z rywali w tym segmencie swoją popularnością spowodował przyciągnięcie języka polskiego do swojej bazy komend. Brakuje go wszędzie. Nie jest jakimś popularnym językiem, ale mamy przecież lidera w dziedzinie syntezy mowy, więc dlaczego nikt nie wdrożyć polskiego? Pominę na razie tę niedogodność i wrócę do partnerstwa na linii Microsoft-Insteon. Całkiem niedawno zestawy czujników i gadżetów dla mieszkania, otrzymały możliwość współpracy z Windows 8 i Windows Phone (są nawet do zakupienia w sklepiku MS). Teraz współpraca idzie dalej i możliwe będzie sterowanie nimi przez nasz własny głos.

Można było być pewnym, że przygotowanie Cortany miało oznaczać także dostosowanie się do zbliżającego się boomu na smart home. Roli dla asystenta głosowego jest sporo, ale to nawigacja po domowym wyposażeniu musiała być jednym z główniejszych celów, gdzie nie ma jeszcze zbyt dużej konkurencji. Insteon ma już całkiem bogatą ofertę automatyzacji domu, więc wręcz naturalnym było zacząć od tego producenta. Napisałem, że można jeszcze sporo zdziałać w segmencie inteligentnych mieszkań, ale przypomnę tylko, że i Apple ze swoim HomeKit i Google z Android TV + Nest, będą na jesieni obecni ze swoimi platformami. Microsoft nie może tutaj dać ciała i znów być za rywalami.

Głos Cortany będzie wspierał gadżety i aplikacje Insteon już za kilka miesięcy – akurat na start wspomnianych konkurentów. Co to oznacza w praktyce? A no to, że posiadacze smartfonów z systemem Windows Phone (i odpowiedniego języka), będą mogli ustawiać i sterować domowym sprzętem za pomocą własnego głosu na podstawie listy komend. Czy to obsługi oświetlenia, termostatu, czy wielu, wielu innych dodatków, które zrozumieją nasze polecenia i wykonają je tak samo, jakbyśmy robili to z poziomu dotykowego ekranu. Insteon jest już na rynku wiele lat i posiada bazę modeli opartych o własne połączenia RF, a nie standardy (protokoły) takie jak Z-Wave, ZigBee, czy Wi-Fi/Bluetooth, więc sprzęt porozumiewa się bezpośrednio (także jako repeater dla kolejnych).

To pozwala „rozmawiać” im wszystkim ze sobą, bardzo łatwo reagując na komendy. Mimo coraz większej automatyzacji powiązań między sprzętem, chcemy móc kontrolować go manualnie. Smartfonowe apki, pomimo iż stosunkoo wygodne, nie są najlepszą formą sterowania. Dużo ciekawszą jest głosowe wywoływanie akcji. Intuicyjnie i bardzo komfortowo, jeśli poznamy już wszelkie możliwości komend. Na razie musi wystarczyć sterowanie aplikacjami na iOS, Android i Windows Phone. Cortana też nie jest jeszcze gotowa na debiut. Ma być ważną częścią Windows Phone 8.1, ale również za pewien czas.

Oto mała próbka tego jak Cortana może pomóc nam szybko opanować domowe wyposażenie. Przykładowo, możemy głosowo poprosić ją o odpowiednie przyciemnienie oświetlenia do uruchamianego właśnie filmu w TV.  Części akcji Cortana ma się uczyć, więc jeśli zaczniemy stale powtarzać termostatowi, żeby wyłączył grzanie/chłodzenie na czas wyjścia do pracy, to po pewnym czasie, asystentka zrobi to sama lub zaproponuje podczas opuszczenia mieszkania. To oczywiście demonstracja, a od rozwoju możliwości oprogramowania, ale i domowego wyposażenia, zależeć będzie jak bogato będziemy mogli sterować domem.

źródło: Insteon.com