Zhor-Tech – smart buty oceniające technikę biegu

4 Sty 2017

Zhor-Tech

Wybór butów do biegania to rzecz wręcz podstawowa dla biegaczy. Nie tylko z powodu wygody, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Producenci i specjaliści zalecają badanie techniki biegu i dostosowanie obuwia do stylu stawiania stopy. To ważne, zwłaszcza, gdy noga stawiana jest nierówno. Niedawno przechodziłem takie badania i u mnie akurat wyszła technika neutralna, ale aktywnym z przekrzywianiem stopy potrzebne są kontry (specjalne buty niwelujące nacisk). Co powiecie na inteligentne buty dostosowujące podeszwę?

Firma Zhor Tech stworzyła smart buty wykorzystujące najnowsze technologie. Zintegrowała podeszwę, wkładkę i but z potrzebami biegaczy, czyli analizą uderzeń w konkretnych punktach. Wielu z nas stosuje specjalne wkładki, by unikać bólu stopy oraz samych kolan, bo to one w dłuższym czasie najbardziej cierpią. Prototyp buta od Thor-Tech postara się być w miarę uniwersalnym rozwiązaniem do pomiarów. Przy okazji w obuwiu zmieszczono też wirtualnego trenera.

Zhor-Tech

To on zbierze dane na temat stylu biegu i przekaże wieści do smartfona, skąd uzyskamy dokładne statystyki odczytów. Można je pokazać fachowcom, a specjalna kombinacja ekspertyz w dziedzinie obuwia, elektroniki i biomechaniki umożliwi dostosowanie wrażliwych rejonów i dobranie ich do spersonalizowanych potrzeb użytkownika. Według specyfikacji jest to jeden z najdokładniejszych modeli oceniających technikę oraz jej wpływ na kontuzje. Ma to umożliwiać głównie dobór/wymianę butów, ponieważ mowa bardziej o smart wkładce. Zwykłe wkładki wystarczało wymienić (też się zużywają), natomiast zakupione buty również się ścierają i sama wymiania wnętrza może po pewnym czasie nie wystarczać. Zhor-Tech precyzyjnie oceni wszystko. Pewne dane trzeba będzie prowadzić manualnie. Te odnośnie profilu sportowca (wagę, wzrost). Są ważne dla oceny całego badania. Wymiana zużytego obuwia i wkładek musi następować w odpowiednim momencie, by nie ingerować w zdrowie.

Autorzy projektu rozwijają też w swoich butach technologie grzania, a to już z przeznaczeniem na zimowe treningi. Przydatne nie tylko do poprawnego rozgrzania, ale i braku konieczności stosowania grubych skarpet. Buty i towarzyszące im smart elementy będą przez Zhor-Tech dopracowywane, a pierwsze prototypu ujrzą światło dzienne na targach CES 2017.

źródło: Zor-Tech

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *