ZapBox

Kilka lat temu smartfony i kartonowe adaptery zaczęły promować VR. Do dziś niedrogie gogle w takiej wersji są najtańszą alternatywą do zabawy w wirtualnym świecie. Jakość i materiały nie są tak atrakcyjne jak w potężniejszych goglach, ale nie są też tak kiepskie. Ostatnio mobilny VR przyspiesza, a to dzięki współpracy z prostymi kontrolerami. Co z Augmented Reality? Czy ta sekcja też może mieć niższy próg wejścia i bardziej mobilne gogle? Owszem! Projekt ZapBox to próba połączenia Cardboard i Magic Leap, czego wynikiem ma być Mixed Reality za 30$!

Na ten moment zabawa w AR jest droższa, ale mniej popularna od VR. To może być powód ograniczeń. HoloLens od Microsoftu za 3000$ to najdroższy i najlepszy sprzęt na rynku (także niszowy). Rzeczywistość rozszerzona i mieszana też jest niegłupim tematem, a pokazuje to coraz więcej developerów. Ostatnio pisałem o Oak, a dziś o jego rywalu, który uwzględni gogle. Zmodyfikowanego Cardboarda z przystawkami, dzięki którym zestaw będzie mógł dostarczyć efektów AR i MR (Mixed Reality). Kampania na Kickstarterze chce dać nam do rąk ultra tanią platformę ZapBox.

ZapBox

Komplet jest masakrycznie tani, ponieważ start-up Zappar chce pokazać, że AR nie musi być drogą zabawką. Pewnie o wiele lepiej byłoby przygotować coś solidniejszego, ale nie o to tu chodzi. Zestaw nie wygra konkursu na najładniejszy design, natomiast będzie mógł się pokusić o miano tego najtańszego. Składa się z kartonikowych gogli (adaptera do smartfona w stylu Cardbaorda), nakładki z soczewkami oraz zestawu kartonikowych markerów. Praktycznie wszystko jest z kartonu oprócz soczewek. Headset różni się tylko tym, że ma otwór na kamerkę. Sporo Cardboardów uwzględnia już dostęp do aparatu smartfona.

ZapBox
Pierwsze projekty z ZapWorks Studio dla ZapBoxa

Kontrolery sobie sklejamy, więc przyda się trochę zdolności manualnych. Na blacie rozkładamy markery „pointcodes” (pozostałe są na „kontrolerach”) i już mamy cały „sprzęt” do użytku. Stworzyliśmy sobie zestaw do Rzeczywistości Rozszerzonej. ZapBoxowi potrzebny będzie też software. Przygotowano mobilną aplikację, która zamieni wszystko w działający system. Zapewne programiści przygotują trochę programików w opcji Mixed Reality, ale autorzy liczą tu na pomoc developerów. Podejrzewam, że jeśli zainteresowanie będzie odpowiednie to i cały komplet zyska lepszą jakość. Chodzi o pierwsze wrażenie. Start-up sam będzie pracował w ramach ZapWorks Studio, ale wyda też SDK i narzędzia dla innych. Idea fajna, pomysł i wykonanie też. Teraz czas na fundatorów i developerów.

źródło: Kickstarter