Yamaha Clavinova – smart pianino z aplikacją

7 Sie 2017

Dzisiaj jakikolwiek sprzęt, zabawka, czy narzędzie można usprawnić przez dodatkowe rozwiązania powiązane ze smartfonową aplikacją. Właśnie ekran telefonu i specjalne oprogramowanie mogą rozszerzyć możliwości, zwiększając zakres funkcji. Na blogu dawałem mnóstwo przykładów na tego typu połączenie. Czasem były praktyczne, czasem niekoniecznie. Yamaha proponuje opcje z tej pierwszej grupy. Seria Clavinova, a konkretnie modele CSP-150 i CSP-170 to pianina czerpiące korzyści ze współpracy z aplikacją.

Yamaha Clavinova CSP

Wiele instrumentów już na tej zasadzie działa i oferuje usprawnienia przez smartfon lub tablet. Yamaha to kolejny z producentów, który chce zintegrować swoje produkty z nowoczesnymi narzędziami. W tym przypadku chodzi o wdrożenie do cyfrowego pianina wsparcia na ekranie tabletu, a konkretnie samouczków i przewodników (wirtualnych nauczycieli). Nie chodzi wyłącznie o dołączenie aplikacji na tablecie, który zastąpi klasyczny zeszyt z nutami, ale również pomoc powiązaną z ulepszeniami w instrumencie, m.in. klawiszami.

Apka Smart Pianist to nie tylko dostęp do ustawień a poziomu wyświetlacza, ale też bogata baza do szkolenia, zapis nagrań oraz możliwość dzielenia się osiągnięciami. W środku są różne poziomy nauki, np. takie przez gry. Gamifikacja przeznaczona jest nie tylko dla dzieci. Dużym ułatwieniem w nauce mają być podświetlane klawisze, przyspieszające zapamiętywanie utworów. Można tutaj włączyć dostęp do biblioteki iTunes, która analizuje piosenki i zamienia je na pięciolinię oraz akordy. Nauczymy się grać na pianinie ulubione kawałki.

Yamaha Clavinova CSP

Yamaha Clavinova CSP

Yamaha Clavinova CSP oferuje doświadczenia przypominające gry muzyczne na konsolach.

Yamaha Clavinova zaczyna więc przypominać gry na konsole w stylu Rock Band, gdzie gracze mają wizualną pomoc na uproszczonych przystawkach. Trzeba tylko podążać palcami za świecącymi klawiszami. W ten sposób nauka ma być łatwiejsza i przyjemniejsza, ale chyba też szybsza. Oczywiście na początek proste melodie. Później można jednak zapoznać się z trudniejszymi partiami. Aplikację Yamahy przygotowano na razie tylko na iOS, ale Androida też uwzględniono, tyle, że z planami na początek 2018 roku. Cały system jest o tyle fajny, że wciąga melodiami, które znamy i lubimy. Nie zmusza do nudnej nauki na siłę.

Yamaha oferuje nawet opcję podpięcia słuchawek lub głośników Bluetooth, co ma pozwolić na granie razem ze swoimi ulubionymi artystami. Pianino to jest kierowane w ten sposób do szerszego, nowego grona klientów. W bazie apki przygotowano około stu popularnych piosenek już przetworzonych na potrzeby pianina oraz 300 różnych lekcji. Jest i sklepik. Yamaha MusicSoft ma umożliwiać zakup kolejnych materiałów. Model CSP-150 wyceniono na niecałe 4 tysiące dolarów, a CSP-170 na 5399. Różnica tkwi w mechanizmie klawiatury, wzmacniaczu i głośnikach.

 źródło: Yamaha

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *