Gry mobilne to niewątpliwie kolejna generacja rozrywki. Kiedyś wyłącznie na komputerach lub telewizorach, potem w wersji przenośnej, aż w końcu i dotykowej. Dzięki smartfonom dołączyły sensory, które można wykorzystać do nowego sterowania aplikacjami. Niektóre tytuły odżyły na nowo dzięki przeportowaniu ich na nową platformę. Często jednak czujniki wewnątrz przenośnych urządzeń stają się nowym wyznacznikiem dla gier. Takim właśnie jest Bonsai Slice, czyli pomysł przemieniający tablet nowoczesny kontroler. Jeśli znacie, a nie wątpię, że tak, grę Ninja Fruit, to łatwiej będzie wam zrozumieć dzisiejszy pomysł.

Zamiast „ciachać” przedmioty za pomocą jeżdżącego po ekranie palca, użyjemy do tego całego urządzenia, a dokładnie jego wbudowanych sensorów. Nasz iPad zamienimy w tym wypadku w miecz służący do rozcinania pojawiających się na ekranie przedmiotów. Dla ułatwienia, ostrze jest nieruchome, my natomiast kierujemy cały tabletem, niejako rozszerzając rzeczywistość poprzez przesuwania wirtualnego środowiska. Celem jest trafienie w to co wyskakuje nam na ekranie. Zasada bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Ważne, byśmy tablet dobrze trzymali, bo potrafi wylecieć z rąk (ochronki mile widziane). Gra jest dynamiczna i rozruszamy się trochę, zwłaszcza przy trudniejszych poziomach.

Ciekawe, że mimo, iż Apple promowało multidotykowe możliwości wraz z akcelerometrami, czy żyroskopami, to raczej głównie dotykowe gesty  były wykorzystywane najczęściej. Tymczasem to właśnie czujniki ruchu i przyspieszenia wydają się ciekawszym modelem rozrywki. W Bonsai Slice gracz czuje się jakby był w miejscu wydarzeń, bawiąc się z perspektywy pierwszej osoby. Model gry jest bardzo wciągający i wróżę mu miliony pobrań w AppStore. Gierka nie jest bezpłatna, ale na szczęście niedroga. W trakcie gry otrzymujemy z czasem nowe ostrza i zabawa zmienia nieco poziom trudności. Tabletem możemy machać niemal w 360 stopniach.  Jest nawet tryb multiplayer dla kilku tabletów! Warto tutaj od razu wskazać Google Glass jako najnowszy sposób zabawy w mini gierki, gdzie czujniki są wykorzystywane do nowego rodzaju gry.

źródło: AppStore