Miniaturyzacja czujników sprawiła, że rynek zalewają przeróżne ubieralne gadżety. Zwykle są chętnie wdrażane do sportu, ale można wykorzystać je również do poprawy naszego zdrowia w inny sposób. Na przykład poprawnej postawy ciała. W czasie dnia bardzo dużo czasu spędzamy w nieprawidłowych pozycjach, a to ma wpływ na nasz kręgosłup i posturę. Kiedyś pisałem o gadżeciku Lumo Lift, który może nam pomóc w wyeliminowaniu tych wad. Pojawił się ciekawy konkurent dla niego – UpRight – niewielki sensor na odcinek lęźdzwiowy, mający ograniczyć niepoprawne pozycje ciała.

Najwięcej problemów pojawia się podczas pracy przy biurku. Garbimy się wtedy najczęściej. Także na kanapie wyginamy się w niezbyt przyjazny kręgosłupowi sposób. Poprawna postura ma sporo korzyści dla naszego zdrowia. Niestety nie zdajemy sobie często sprawy z tego jak siedzimy lub leżymy. Jest nam wygodniej, co nie znaczy, że jest to dobre dla nas samych w dłuższej perspektywie czasu. UpRight ma nas wesprzeć i sygnalizować wady ułożenia ciała. Wykorzystuje sporo czujników oraz zaawansowanych algorytmów. Dane trafiają do aplikacji mobilnej na smartfon gdzie przy okazji dowiemy się sporo ciekawych wieści na temat poprawnego siedzenia.

Należy zwrócić, że sama koncepcja wcale nie jest innowacyjna – na pewno pamiętacie popularne „pajaczki” na plecy. Jest to jednak bardziej zaawansowane narzędzie i posiada wsparcie komunikacji ze smartfonem. Notyfikacje napływają oczywiście w czasie rzeczywistym, dlatego możemy natychmiast zareagować na sygnały. Będą do tego służyły delikatne wibracje oraz powiadomienia na telefon  z systemem iOS lub Adroid. Transmisja odbędzie się przez moduł Bluetooth. Rozwiązanie jest do tego dyskretne i niewielkie. Powinno się też wygodnie nosić. Zestaw z telefoniczną aplikacją ma nas motywować. Możemy też wyznaczać sobie cele – zupełnie jak podczas treningów fitness.

UpRight bierze udział w kampanii na Indiegogo. Środki niezbędne do dalszego rozwoju i wprowadzenia gadżetu na rynek będą zbierane do drugiej połowy lipca. Ceny mają oscylować w granicach 100 dolarów. UpRight w wersji beta ma być gotowy jeszcze w tym roku, ale finalna wersja dopiero w przyszłym

źródło: Indiegogo