Jeszcze wczoraj pisałem o kolejnym lokalizatorze Bluetooth, co potwierdza tylko, że tych gadżetów jest dzisiaj naprawdę mnóstwo. Te znaczniki dla naszych przedmiotów są przydatne z wielu względów, a że tanieją – można uniknąć problemów z ich gubieniem, czy traceniem. Jednym z popularniejszych modeli jest TrackR Bravo. Liczba tagów ma znaczenie, o czym później dopiszę w kolejnym akapicie. Na razie wrócę do ważniejszej informacji. Producent tych znaczników przygotował nowy produkt, który poszerzy ekosystem elementów Bravo.

TrackR Atlas

TrackR Atlas to projekt domowy, idący w kierunku Internetu Rzeczy. Jak wiemy, tagami można oznaczyć mnóstwo rzeczy: portfele, kluczyki, torebki, laptopy i wiele innych. Łatwo je odszukać przez sparowanie ze smartfonem (również sam telefon w drugą stronę) i nie tracić czasu na przeszukiwania mieszkania. Z Atlasem ma to być jeszcze szybsze i jeszcze łatwiejsze. Model ten mamy wetknąć w gniazdka w każdym pokoju, dzięki czemu będą one analizowały położenie wszystkich naszych lokalizatorów Bravo (i nie tylko ich, także innych popularnych).

Sieć przedmiotów widoczna będzie na mapce smartfona, więc będziemy mieli wgląd w sytuację. TrackR chce nam nawet zaoferować opcję asystentki (Alexa od Amazona), którą możemy zapytać o lokalizację konkretnej rzeczy. Tak powstała sieć, którą można będzie też wykorzystać w inteligentnym domu, potrzebującym pewnej automatyki. Ekosystem nadal korzysta z domowego routera Wi-Fi. To jak wykorzystamy znaczniki zależy już od nas samych. Można je nawet przypiąć zwierzakom, co spowoduje wysyłkę powiadomień, gdy te wyjdą z wyznaczonej strefy (np. kocur latający po okolicy domu).

trackr atlas app

Przykłady oznaczania naszych rzeczy przez tagi TrackR Bravo.
Przykłady oznaczania naszych rzeczy przez tagi TrackR Bravo.

Zasięg Bluetooth 4.0 ma ok. 30 metrów, natomiast wsparcie Wi-Fi tylko podwoi odległości. Na koniec uzupełnię jeszcze obiecane informację na temat popularności znaczników. System Bravo korzysta z funkcji Crowd GPS, dzięki czemu zgubiony przedmiot można znaleźć szybciej przy pomocy innych użytkowników społeczności znajdujących się w zasięgu poruszającego się taga. Otrzymują oni notyfikacje i mogą szybko odnaleźć oznaczoną rzecz. Aplikację dla ekosystemy TrackR znajdziemy na iOS oraz Androida. Atlas bierze aktualnie udział w kampanii na Indiegogo, gdzie promuje swój projekt. Ma trafić na rynek w drugim kwartale 2016 roku.

Liczę, że z czasem zyska więcej możliwości – zwłaszcza w kwestiach lokalizacji noszonego przy sobie znacznika i korelowania go z automatyką inteligentnych systemów mieszkania.

źródło: Indiegogo