Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Drugi tydzień sierpnia 2016. TechMix VOL. 5

Kolejny TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w drugim tygodniu sierpnia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

Dzisiejsze zestawienie sponsoruje hasło „bezpieczeństwo to podstawa” 😛 Zapraszam do lektury, a wszystko stanie się jasne! TechMix będzie od dzisiaj skupiał się na humorze i małych drwinach.

1. Harry Potter GO?

Latacie jeszcze za Pokemonami? Czas na powrót Pottera, Harrego Pottera. Hype nakręcony przez Poki dał rynkowi sygnał, że gierki społecznościowe i angażowanie do nich smartfona będą przez lata żyłą złota. Oto Maguss – projekt apki z prawdziwą różdżką, mający powtórzyć lub nawet przebić sukces Pokemon Go. Warunkiem jest współpraca z autorami praw autorskich do Harrego Pottera, do którego developer puszcza oczko. Rozgrywką i środowiskiem Maguss przypomina świat fantasy i magii, a sposób zabawy może Warner Bros bardzo zainteresować (ewentualnie potencjalne zyski…). Aktualnie moda na czarodzieja powróciła, a to za sprawą ósmej części jego przygód, a do kin wchodzi spin-off. Być może w przyszłym roku zamiast Pokeballów wszyscy będą rzucać zaklęcia i walczyć w pojedynkach na różdżki. Kto wie? Może świat rozrywki rozruszają podobne systemy zabawy i w najbliższych latach zaczniemy zapominać o ekranach? GTA Go już mamy, a nie czekaj… to rzeczywistość!

via GIPHY

 2. Skype zniknie z Windows Phone 8 i 8.1

Microsoft działa ostatnio jakoś dziwacznie. Wydaje mnóstwo aplikacji na konkurencyjne systemy i często robi to szybciej niż na własnego Windowsa. Co z tymi od dawna funkcjonującymi? Skype to ekstra komunikator, który po wykupieniu przez giganta z Redmond jakby stracił swój urok. Był preinstalowany na mobilnym Windows Phone i moim zdaniem powinien być tutaj wspierany do samego jego końca, tymczasem Windows Phone 8 i 8.1 stracą w przyszłym roku częściową możliwości komunikowania się przy jego użyciu. Microsoft ma wtedy zakończyć współdziałanie ze starszymi platformami mobilnych okienek, niejako zmuszając do zakupu nowszego Windows 10 Mobile  (co raczej nie nastąpi z uwagi na jego małą popularność). Do tego naprawdę mała liczba modeli da się zupgrade’ować do nowszego OSu, ale zawsze to jakieś zmuszenie do aktualizacji.

3. Nosulus Rift – bąkiem prosto w twarz!

Świat z zaciekawieniem przygląda się jak producenci gier angażują coraz więcej naszych zmysłów, a rozrywka staje się coraz bardziej imersyjna (uwaga! nowe słowo, którego w najbliższych latach nie unikniemy!). Zwłaszcza rynek VR na tym korzysta. Zakładamy na twarz gogle i zamykamy się w wirtualnej rzeczywistości. Ubisoft idzie za ciosem i proponuje odczucia zapachowe. Niestety (lub stety dla miłośników) będzie to raczej wątpliwych walorów przyjemność. Dopiero przeczytanie tytułu wszystko wyjaśnia: South Park: The Fractured But Whole. No i wszystko jasne. Pierdy bohaterów miasteczka South Park mają „urozmaicić” zabawę, a już na pewno dostosować poziom do kreskówki. Czy to tylko parodia, czy Ubisoft na serio chce to zrobić? Wierzcie lub nie, ale w grudniu projekt zostanie przedstawiony na Gamescom, gdzie będzie go można wypróbować. Mi wystarczy tylko powyższy trailer.

4. Prismowy teledysk od Drive Like Maria

Trwają prace nad dostarczeniem efektów znanych z apki Prisma do materiałów video. Na razie atakują nas zewsząd jedynie obrazki, ale już niedługo dołączą do nich filmiki. Jak to będzie wyglądać? Na przykład tak jak w teledysku Drive like Maria, który przygotował swój videoclip do kawałka Deep Blue właśnie w Prismie (dobrze to odmieniam?). Klatka po klatce i mamy „dzieło sztuki”. Kiedyś musieliby wydać za to potężną kasę, a dziś mogą osiągnąć efekt niemal na własnym smartfonie. Potrzebny jest tylko edytor filmów i ograniczenie płynności do 10 klatek na sekundę. Powyższy clip zawiera 1828 klatek i każdą trzeba było przetworzyć w aplikacji Prisma (trzech członków i wyszło po 600 grafik na łebka). BTW: profesjonalne narzędzia przetwarzają minutę materiału w jakości 720p i 30 fps’ach za jedyne 250 euro!

Zobacz też: aplikacje podobne do Prisma.

404

5. No More 404s w Firefoxie

Znacie eksperymentalną platformę Test Pilot w Firefoxie? Najnowszym projektem popularnej i lubianej przeglądarki będzie „No More 404s”, czyli rozwiązanie problemu nieistniejących adresów, których nikt w zasadzie nie lubi. No bo kto lubi trafiać na błędną podstronę jakiegokolwiek serwisu? Ja lubię jak strony rozwiązują sprawę zabawną grafiką – przynajmniej pojawia się na gębie uśmiech. Mozilla chce pozbyć się tych niedogodności i we współpracy z Archive.org (polecam ten serwis!) postara się zawsze pokazywać jakiś wynik, nawet jeśli ma on być archiwalny. BTW: takie dodatki do lisa można instalować już od dawna, ale czy są konieczne? Raczej ciekawostka.

6. Samsung Pay złamany?

Czy może być gorsze info dla usług transakcyjnych niż to na temat złamanych zabezpieczeń? Samsung Pay góruje nad konkurencyjnymi systemami jeśli weźmiemy pod uwagę kompatybilność z terminalami, ale już pod względem bezpieczeństwa poniosło chyba porażkę. Tak przynajmniej wynika z krążących po sieci materiałach video, na których losowe tokeny są przechwytywane przez prostej konstrukcji gadżet na bazie Raspberry Pi. Ale spoko, Samsung wie (sam przyznał!).  Generalnie jest to dosyć skomplikowana operacja, więc raczej nas nie dotknie, ale pomysłowość w podbieraniu nam danych już nie raz pokazywała, że trzeba być czujnym. Podobno usługi mają niebawem trafić do Polski.

7. Jeszcze jeden sposób na wykradanie danych z dysków HDD!

Jak już jesteśmy przy temacie wykradania danych to mam coś jeszcze lepszego! Myślisz, że wystarczająco zabezpieczyłeś swojego kompa przed oszustami? To badaj to: badacze zabezpieczeń odkryli, że dane z dysków HDD można wykryć na podstawie nasłuchu ich pracy i to nawet w trybie offline! Co za świat! Dobrze, że mam już SSD… Nie wierzycie? Powyżej demonstracja przy użyciu smartfona z apką DiskFiltration. Są oczywiście pewne ograniczenia, ale projekt działa!

adblock facebook

8. AdBlock Plus pokonuje Facebookowe reklamy

Niedawno Facebook pochwalił się, że poradził sobie z AdBlockiem, a już po kilku dniach ten odpowiedział swoimi ruchami. AdBlock Plus potraktowało to jako wyzwanie i stosunkowo szybko ucieszyło swoich użytkowników. Nowe filtry już radzą sobie z nowym rodzajem reklam na fejsie, a robią to… przy użyciu swoich kochanych userów. Użytkownicy sami wskazują programowi co jest reklamą a co nie, a ten szybko się uczy i je blokuje. Cwanie! AdBlock obiecał, że jego otwarta społeczność szybko poradzi sobie z problemem i jak zwykle nie zawiódł. Trzeba tylko manualnie wklejać kod do AdBlocka w przeglądarce. Teraz ruch znów należy do Facebooka.

9. W Japonii nawet słodycze uczą programować!

Japonia to kraj, w którym określenie „dziwne” ma swoją własną definicję. Tam świat działa po swojemu. U nas dopiero upowszechnia się łączność 4G, a tam testują już 6G. U nas TVP dopiero przymierza się do 4K, a tam testują już telewizję 8K. Chyba rozumiecie jak daleko jesteśmy w tyle. W Japonii nawet dzieci uczą się programować przy jedzeniu ulubionych słodyczy, gdy nasze w tym samym wieku wsadzają sobie cukierki do nosa. Pocky to przykład kodowaniu przy użyciu łakoci. Nigdy za wcześnie na programowanie! Biedne dzieciaki (za to zadowoleni pracodawcy szukający kandydatów do działów IT).

We-Vibe 4 Plus

10. Zabawki dla dorosłych przekazują dane o swoich użytkownikach?

Zdarza mi się na blogu pisywać o smart zabawkach dla dorosłych, ale nigdy nie sądziłem, że mogą one być równie groźne co komunikatory przechowujące nasz prywatne rozmowy na swoich serwerach. W przypadku gadżetów do baraszkowania na odległość intymność jest wystawiana na niezłą próbę. Producent We-Vibe 4 Plus sam potwierdził, że zbiera część odczytów swoich klientów, ale robi to dla ich dobra! Na podstawie analizy najpopularniejszych ustawień i danych temperatury chce usprawniać swoje urządzenia. Całe szczęście, że są to dane anonimowe i zbiorcze. Google już by pewnie wiedziało jaką reklamę nam podsunąć na podstawie kontekstu.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już zbieram info!