Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Pierwszy tydzień listopada 2016. TechMix VOL. 16

Kolejny TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszym tygodniu listopada? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

Samsuns Galaxy S7 Edge Coral Blue1. Galaxy S7 Edge w Coral Blue

Note 7 otrzymał efektowny kolor obudowy Coral Blue i szkoda byłoby tracić z oferty taką barwę (koreańskiej marce pewnie szkoda i samego Note’a). Ekskluzywną opcję przygotowano specjalnie dla phabletu z rysikiem, a w ramach rekompensaty teraz zapowiedziano ją flagowemu Galaxy S7 Edge. Choć Coral Blue może się źle kojarzyć to Samsung postanowił przenieść odcień na inny topowy model o podobnym rozmiarze. Z tego co pamiętam, w niektórych regionach można wymienić Note’a właśnie na S7, więc może klientom tak bardzo spodobał się ten niebieski, że zechcą przy nim pozostać? Opcja Galaxy S7 Coral Blue na razie tylko w Azji.

2. Smartfon na daszku

Pamiętacie g#wno burzę z kamerką w Google Glass? To jaka będzie reakcja na smartfon montowany a’la GoPro na czapeczce z daszkiem? Podejrzewam, że paradoksalnie mniejsza niż w przypadku obiektywiku ukrytego w inteligentnych okularach. Do aparatu smartfona wszyscy się już przyzwyczaili i mogą go ignorować. Niemal w każdej chwili ktoś „celuje” wokół nas swoim telefonem, a przecież lokale nie zaczną oblepiać witryn znaczkami przekreślonych telefonów? A może?! Znam już takie restauracje, w których obowiązuje zakaz używania smartfonów. Baseballówka Smabow jest oczywiście projektem prosto z Japonii.

3. Smart okulary nauczą Morse’a w 4h

learningmorsApropos Google Glass. To wciąż projekt, który interesuje swoim formatem. Nie jest konstrukcją wzorcową, ale ma swój nietypowy potencjał. Pamiętam jak kilka lat temu regularnie pisywałem na blogu o fajnych programikach na inteligentne okulary od Google. Wciąż powstają fajne aplikacje na Glassy. Trafiłem na projekt z Georgia Institute of Technology, gdzie naukowcom udało się przygotować apkę uczącą Morse’a w około 4 godziny. Właśnie ubieralny charakter ma tu pomagać. Jak? Przez głośniczek „pukający” nas wibracjami przez kości. Użyta będzie tu metoda grywalizacji, czyli prostych mini gierek. Testerom udało się nauczyć kodu w 94-98%

4. iPhone 7 wygrał iPhone’a 7

Jak bardzo można pragnąć iPhone’a 7? Na ten temat może wam powiedzieć coś pan iPhone 7, znaczy kiedyś jeszcze Olexander Turin, 20-letni Ukrainiec, który zmienił swoje imię i nazwisko na iPhone Sim (siedem), by go wygrać. Zamiast sprzedawać organy, po prostu wydał równowartość niecałych 10 zł i wziął udział w nietypowej kampanii jednej z kijowskich firm komputerowych, która pięciu pierwszym osobom za takie szaleństwo daje najnowszy smartfon Apple za darmo. Od razu przypomniała mi się fotka Sam Sunga, który pracował jako sprzedawca w sklepie Apple 😀

iphone-7

źródło: komonews.com

5. Zadebiutował Lenovo Phab Pro 2

Kojarzycie Project Tango do Google? Jeśli nie to okazją do zapoznania się z technologią będzie najnowszy smartfon Lenovo Phab Pro 2, czyli pierwszy taki mobilny sprzęt z kamerkami Tango, który zadebiutował w zeszłym tygodniu. Co w nim wyjątkowego? Dodatkowe sensory do analizy głębi i przestrzeni, pozwalające na pomiary jakich smartfony jeszcze nie oferowały. Ma to być wykorzystywane do aplikacji Augmented Reality, gdzie wpasowanie obiektów 3D do rzeczywistego obrazu na ekranie ma być wręcz idealne (właśnie dzięki rozpoznawaniu odległości). Otwiera to developerom drogę do budowania nowych aplikacji, a producentom do uwzględniania czujników w już całkiem smukłych obudowach. Wydaje się, że rozwiązanie się przyjmie, choć wszystko zależy od programistów.

Lenovo Phab Pro 2
6. Kickstarter Live

Platforma Kickstartera jest coraz popularniejsza. Co start-up to kampania właśnie w tym serwisie. Powstało już na rynku sporo konkurentów, więc usługi trzeba poprawiać. Najnowszą opcją dla firm promujących swoje projekty jest możliwość prezentacji na żywo, a więc prowadzenie filmików w czasie rzeczywistym. Kickstarter Live idzie drogą serwisów społecznościowych, gdzie streaming na żywca jest coraz chętniej wykorzystywany. Dzięki tym funkcjom przekazy powinny być ciekawsze, a to szansa na większe zainteresowanie potencjalnych fundatorów. Demonstracje, prezentacje, zapowiedzi w trakcie konkretnych etapów trwania kampanii – to kilka z motywów, które nowe firmy mogą uwzględnić w swoich akcjach. Zobaczymy jak to się sprawdzi.

Kickstarter Live

7. Internet mobilny wygrał ze stacjonarnym

Google ciśnie w algorytmach, by developerzy stron dostosowywali się do mobilnych ekranów i wcale nie robi tego wróżąc z fusów. Zaczynamy częściej korzystać z Internetu na smartfonach i tabletach, niż na komputerach. Dowód? Proszę bardzo! W zeszłym tygodniu StatCounter Global Stats  opublikowało statystyki z października, w którym to przenośny sprzęt wygenerował więcej ruchu niż stacjonarny! 51.3% do 48.7%. To historyczna chwila.

LastPass

8. LassPass dla wszystkich

Jedną z ciekawszych informacji zeszłego tygodnia była ta od autorów aplikacji LastPass. Agregat do haseł na wiele platform ogłosił, że opcje multi-device są od teraz całkowicie bezpłatne! Jeśli nie radzicie sobie z nadmiarem haseł to odpowiedni menedżer się przyda. Konkurencja jest coraz większa i pewnie to było powodem decyzji dla LastPass. Program był już wcześniej darmowy, ale za używanie go na wielu urządzeniach trzeba było płacić. Kilka dodatkowych funkcji pozostawiono dla płatnego premium.

LimpidArmor

9. HoloLens dla czołgisty

Gogle HoloLens są drogie, więc więcej zainteresowanie jest po stronie niekomercyjnej. Pojawiło się już kilka ciekawych projektów wykorzystania ekranu z Augmented Reality, ale militarnego jeszcze nie widziałem. LimpidArmor to hybryda hełmu dla czołgisty oraz nowoczesnych funkcji jakie daje HoloLens od Microsoftu. Taki sprzęt chce użytkować w swojej armii Ukraina. Wsparcie decyzji ma być oferowane dowódcy, który zyska dodatkowe informacje bezpośrednio przed oczami. Tzw. „Mixed reality” ma ułatwiać mu przegląd pola.

Moto Mods

10. Motorola na Indiegogo

Motorola postawiła jakiś czas temu na modułowość, a w ofercie pojawiło się już kilka ciekawych modeli z serii Moto Mods. Żeby jednak kompatybilne smartfony na tym zyskały, kolekcja musi być o wiele szersza. Jak to zrobić? Producent postanowił skorzystać z crowdfundingu, czyli bardzo popularnej metody wprowadzania gadżetów i rozwiązań na rynek. Swoje propozycje przedstawiono na Indiegogo, gdzie ruszyła kampania z konkursem na nowe projekty. Macie pomysł? Motorola o nie wręcz zabiega.

11. Microsoft Flow zaatakuje IFTTT?

Od jakiegoś czasu popularny serwis do sklejania Internetu Rzeczy (IFTTT) ma coraz więcej rywali. Do nich dołączył Microsoft, choć celował w nieco inną grupę użytkowników. Projekt Microsoftu wymierza działa przeciw IFTTT i otwiera się na szerszy rynek. Czy Microsoft Flow uda się przebić? Dopiero raczkuje, ale ma potencjał, by zainteresować integracją ze swoimi usługami i platformą. Gigant nazywa rozwiązanie automatyzacją przepływu pracy, czyli integracji aplikacji i ich procesów. Narzędzie przydatne, ale wydaje mi się, że z IFTTT nie ma szans.

RetroPie

12. Raspberry Pi w WiiU

Pamiętacie jak w którymś ze wcześniejszych zestawień TechMix zaprezentowałem komputerek Raspberry Pi w cartridge’u od NESa? Równie efektownie prezentuje się projekt RetroPie, czyli ta sama micro jednostka, ale w obudowie od kontrolera do Wii U. Specjalny pas z ekranem do konsoli Nintendo został wybebeszony i przerobiony na przenośną konsolkę do gier. 6.5 calowy ekranik mamy wykorzystać do zabawy z emulatorem Nintendo 64. Stworzenie gadżetu wymaga trochę pracy, bo trzeba wmontować kilka ważnych modułów. Instrukcja na GitHubie jest, a wycena części jest określona na poniżej 200$. Trzeba jeszcze poświęcić kontroler od Wii U… źródło: hackaday.com

Xiaomi Mi MIX

13. Mi MIX poszło w 10 sekund

Zainteresowanie smartfonami bez ramki jest spore, a potwierdza do szybka sprzedaż flagowego Mi MIX od Xiaomi, który zastosował rozwiązanie od Sharpa. Przód telefonu to prawie wyłącznie ekran i to mogło skłonić Chińczyków do wykupienia pierwszego rzutu nowego phabletu, który zniknął z internetowego sklepu w 10 sekund! Gorzej, że producent nie poinformował jak dużo sprzętu przygotował…

14. Bebop 2 z „Follow Me”

Ostatnio zauważam pewien ważny trend w dronach. To pojawianie się trybu „Follow Me”, którego oczekują klienci komercyjnych quadcopterków. Parrot taką funkcję wprowadził właśnie do swojego Bebopa 2. Aktualizacja firmware’u ma dodać do opcji podążanie za obiektem, a to pozwoli na nagrywanie poruszającego się użytkownika bez konieczności sterowania dronem.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!