Stesco – dwa iPhone'y + adapter i masz kamerkę 3D

9 Mar 2015

Nagrywanie obrazu w trójwymiarze to już żadna nowość. Wielu producentów oferuje swoje kamery nagrywające w 3D. Zaczęło się od filmów kinowych (Avatar dobrze wypromował technologię), potem przeszło do naszych domów w postaci odpowiednich telewizorów, a dziś wydaje się, że to już tylko fajny dodatek – raz na jakiś czas. Wspomniane rejestratory to trochę drogawe sprzęcicho, a to głównie z powodu ciągłej niszy. Niby format jest już od wielu lat, ale zainteresowanie nim średnie. Może dlatego powstają tańsze alternatywy, jak ta z Kickstartera.

Stesco chce dać nam do rąk gadżet, który będzie pozwalał na przygotowanie materiałów w 3D i to wyłącznie przy pomocy iPhone’a. Właściwie to dwóch iPhone’ów, co czyni projekt nieco drogawym. Wychodzę jednak z założenia, że to pomysł dla posiadaczy tych telefonów, a nie klientów chcących zacząć z kamerkami 3D przez zakup całego kompletu. Stesco to specjalnej konstrukcji adapter do dwóch smartfonów Apple, dające odpowiednie rozstawienie kamerek i pozwalające na jednoczesną ich aktywacje. Dwa obrazy z różnych kątów dadzą potem materiały do samoczynnego montażu ich w jeden plik video o charakterze stereoskopowym (side-by-side).

Bardzo istotną rolę spełni tutaj specjalnie zaprojektowana aplikacja mobilna na iOS, dzięki której to wszystko ma być możliwe w sposób automatyczny. Stworzymy tak i zdjęcia 3D i trójwymiarowe filmiki. Nie muszę chyba mówić, że powinno udać się to zrobić nawet i w slow-motion, bo gadżet przygotowano dla iPhone’ów 5/5S i 6. Telefony będą siedzieć w adapterze stabilnie i raczej konieczne będzie używanie dwóch tych samych modeli (choć tego nie jestem do końca pewien). W ofercie ma być też wygodny uchwyt do utrzymania takiego modułu.

Trzeba przemilczeć samą konstrukcje pod względem wizualnym, bo zapewne trzymając taki gadżet spowodujemy uśmiech na twarzach przechodniów, ale z drugiej strony: stosunkowo niedrogo otrzymujemy fajne narzędzie do nagrywania w „czy De”. Jest też możliwość zamocowania na statywie. Efekty będzie można oglądać w goglach VR, a nie tylko na drogich jeszcze Smart TV z 3D. Oczywiście wrzucić wszystko można też na YouTube, gdzie już od pewnego czasu format side-by-side jest możliwy do uploadu. Do dynamicznych ujęć w ramach kręcenia akcji trochę będzie szkoda też samych smartfonów (w razie ewentualnego upadku).

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *