Smart Keyboard dla iPada Pro – rywal dla Type Cover?

12 Wrz 2015

iPad Pro to nowy segment w rodzinie iOS. Apple musiało coś zrobić, bo sprzedaż iPadów spada, a rosną w siłę konkurenci z Windowsem. Powód? Coraz mniejsze rozmiary i rozwój trendu urządzeń 2 w 1, czyli hybrydy tabletu z laptopem. Gigant z Cupertino ma w sprzedaży dobre laptopy (kilka bardzo smukłych), więc nie mógł za bardzo psuć sobie produktów. Taki Surface od Microsoftu to właśnie rywal bardziej dla MacBooków niż iPadów, a powoli tablety stają się bardziej produktywne, więc muszą oferować coś więcej niż zwykły iOS. Apple postanowiło wprowadzić większego iPada o szerszych możliwościach.

smart keyboard

Mowa o rysiku Apple Pencil, ale i klwiaturce Smart Keyboard. Właśnie te peryferia mają zwiększyć możliwości iPad. Stylus i dołączana klawiatura to nic nowego w świecie iPadów, ale dopiero teraz dodatki te są oficjalnym wyrobem Apple. Ja najchętniej zobaczyłbym iPad w OS X, ale chyba za wcześnie. Sądzę, że za kilka generacji stanie się to w sposób naturalny. Klawiaturka jest opcjonalna (jak zresztą sam rysik). Ciekawe jest jedno. Cały zestaw będzie droższy od MacBooka! Laptopy Apple nie mają rysika i dotykowego ekranu, więc wybór jest skomplikowany. Najwyraźniej oba urządzenia mają koegzystować.

169 dolarów za Smart Keyboard to sporo. Klawiatura od Surface też jest opcjonalna i też dużo kosztuje. Zastosowano podobną politykę. Klawiatura Microsoftu ma jednak przewagę. Podświetlane przyciski oraz trackpad! Co prawda iOS nie potrzebuje gładzika, ale każdy posiadacz laptopa wie, że bez tego ani rusz. Klawiatura od iPada Pro ma konstrukcję składaną i to ma nawiązywać do innych okładek Apple. Będzie pokrywą dla wyświetlacza a po rozłożeniu także oparciem dla tabletu. Właśnie z tego powodu nie było miejsca na dotykowy panel. Wystarczyło miejsca jedynie na pełne qwerty i odpowiednie klawisze skrótowe.

ipad pro smart keyboard

Najciekawsze jest to, że projekt nie używa Bluetooth, a złącze. 30-pinowe połączenie Smart Connector (czy Apple musi nazywać każdy element?) to znów podobieństwo do łącznika w Surface. Dzięki temu nie potrzebna jest bateria, a to pozwala na smuklejszy profil. Jeśli dobrze sięgam pamięcią, to Smart Keyboard nie jest pierwszą klawiaturą Apple dla iPada, ale Keyboard Dock nie był zbyt kompaktowy. A jak ocenić design Smart Keyboarda? Jest minimalistyczny i elegancki. Typowe podejście Apple. Trochę dziwnie wygląda w złożonej wersji (nierówna powierzchnia). Klawiatura pojawi się w sprzedaży razem z debiutem iPada Pro, czyli gdzieś w listopadzie. Jeśli będziecie chcieli nabyć cały zestaw, a po to chyba powstał nowy Pro, to całość będzie kosztowała ok. 1000$ (licząc stówkę za rysik).

źródło: Apple.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *