yono

Ubieralne technologie stale miniaturyzują rozwiązania, a wszystko z uwagi na konieczność dostosowania się do jeszcze bardziej mobilnego charakteru takich wynalazków. Rynek noszonych gadżecików jest wykorzystywany bardzo często w przypadku różnego rodzaju trackerów, które mają monitorować zdrowie i przeróżne aspekty związane z pojęciem wellness. YONO to kolejny format ubieralnego modelu z tego segmentu. Skupi się głównie na planowaniu rodziny, czyli analizie płodności. Jest to typowo kobiecy gadżet i ma zbierać dane na temat temperatury ciała (zniej można wyczytać bardzo wiele).

Forma słuchawki gwarantuje odpowiednie wyniki odczytów, a niewielki format komfortowe noszenie. „Słuchaweczka” jest nieduża i mieści się w uchu. Odpowiednie czujniki mierzą tzw. core body temperature w trakcie snu. Podstawowa temperatura ciała daje paniom szansę na ocenę płodności i odpowiednich dni. Zwykle trzeba to robić o konkretnej rannej godzinie, czyli zaraz po wybudzeniu. Według konkretów: basal body temperature daje o sobie znać między 2:00 a 6:00 godziną. Termometr wszystko robi automatycznie, więc pewne działania przekazujęmy elektronice i oprogramowaniu. Sama metoda nie jest wcale nowa w świecie mobilnych technologii, ale pierwszy raz pojawia się w postaci słuchawki.

yono app

Dane wędrują w sposób bezprzewodowy do naszego smartfona, gdzie odpowiednie algorytmy przetworzą informacje i wskażą nam wyniki, wykresy i powiadomienia na ekranie telefonu. Aplikacja mobilna będzie dzienniczkiem, który ułatwi monitorowanie sytuacji: unikanie ciąży lub odwrotnie – jej planowanie. Odczyty ciepła z kanału usznego to też jakaś gwarancja unikania zewnętrznych czynników, które mogą wpływać na ocenę i analizę. Słuchawka została zaprojektowana w wygodnej wersji, a odpoczynek i sen nie powinien być utrapieniem. Przynajmniej tak przekonuje opis kampanii na Kickstarterze (LINK). Każdy pewnie zna uczucie dyskomfortu przy użytku słuchawek. Te wtykamy na tyle głęboko, że nie czuć ich w trakcie ułożenia głowy na boku (plus odpowiednie poduszeczki).

Miniaturyzację udało się osiągnąć przez zrezygnowanie z modułu Bluetooth. Do tego ma służyć stacja dokująca. Powypoczynku umieszczamy YONO w doku i wtedy aplikacja jest aktualizowana o kolejne dane. Programik przygotowano dla smartfonów z systemem iOS oraz Androidem. Alternatywą będą różnego rodzaju bransoletki i ubieralne termometry.

źródło: Kickstarter