SKUGGA – dobieranie odcieni szkieł okularów przez aplikację

17 Cze 2015

Te okulary można spokojnie zakwalifikować to sekcji smart. Problem w tym, że inteligentne okulary otrzymały już wysoko ustawioną poprzeczkę i kojarzymy je główne z ekranami przed okiem, np. Google Glass. SKUGGA aż tak daleko nie sięga, ale też będzie im potrzebna wbudowana bateria oraz dedykowana aplikacja mobilna na smartfon. Model ten nazwałbym pierwszym na świecie inteligentnym systemem aktywnych odcieni dla okularów przeciwsłonecznych z poziomu smartfona. Od dawna mamy do czynienia z okularami o dynamicznym zachowaniu – przemienianiu przezroczystych szkiełek w te ochronne (ciemne), ale jeszcze nikt nie przygotował wariantu z manualnymi ustawieniami.

SKUGGA to inteligentne okulary potrafiące automatycznie dobierać odcień szkiełek, ale dające użytkownikowi także manualną kontrolę ze sparowanego poprzez Bluetooth smartfona. Oferują one możliwości dobierania ciemności w zależności od potrzeb i sytuacji. Zwykle zależy to od intensywności słońca, a nie do końca lubimy mocno zaciemniać sobie widok, gdy nie ma takiej potrzeby. Z kolei, gdy światło jest naprawdę mocne, czarne okulary są aż pożądane. SKUGGA posiada takowe opcje: można je dobierać bardziej automatycznie przez wychylanie zauszników w zaprogramowanych trybach lub dobierać w szerokiej skali na ekranie smartfona manualnie.

Gadżet ma też wbudowany sensor świetlny, więc potrafi sam dobrać idealny odcień i zmieniać go w czasie. Dostosowuje się do panującego środowiska i daje komfort dobrych parametrów. Nie zawsze będą pasować, więc producent przygotował wspomnianą aplikację mobilną. To nie wszystko co potrafi apka na telefon. Zbiera ona także informacje na temat przebywania w świetle UV, co pozwoli na kontrolowanie sytuacji kąpieli słonecznych i unikania ich jeśli przekraczane są normy dla zdrowia. Okulary nie mają żadnych przycisków i portów. Sterujemy nimi tak jak wyżej wspomniałem (zausznik/aplikacja), a ładowanie odbywa się indukcyjnie.

Naturalnie, okulary ochronią wzrok przez promieniami UVA i UVB. Projekt wymagał też przygotowania różnych modeli i wzorów, bo w ubieralnych przedmiotach ma to istotną wagę dla klienta. Autorzy zapewniają też, że okulary można przystosować do szkieł korekcyjnych. SKUGGA to pomysł szukający wsparcia na Kickstarterze, gdzie zbierane są środki na jego masową realizację.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *