Shot – platforma i adapter do szybkiego wrzucania treści VR

29 Wrz 2015

Czy jest jeszcze ktoś, kto nie słyszał o VR? Wszędzie pojawiają się wzmianki o nowych goglach VR, czy nowych technologiach sferycznych materiałów, ale nadal za wiele tego nie dociera do przeciętnego użytkownika. Kartonowy Google Cardboard promuje nową sekcję aplikacji w Google Play, ale jest jeden maleńki problem. Materiałów nie jest za wiele. Spokojnie znajdziemy już mnóstwo programików prezentujących nowy widok, ale brakuje jakiejś konkretnej platformy (nie liczę YouTube’a, gdzie można obejrzeć treści w 360 stopniach).

shot iphone 6

Kamerki do rejestracji sferycznych nagrań są dosyć drogie. Shot z Kickstartera to startup hiszpańskiej grupy znajomych, którzy chcą przygotować miejsce społecznościowe dla VR. Po pierwsze: treści mamy przygotowywać równie łatwo co w przypadku filmików 2D, tj. przy pomocy swojego smartfona. Zaprojektowano specjalny adapter do iPhone’a, by wykorzystać jego możliwości obiektywu, ale przez poszerzenie o specjalne właściwości przystawki. Adapter skonstruowano do uchwytywania kadru do 235-stopniowych filmików lub 360-stopniowych zdjęć.

Gdzie je oglądać? Tutaj też zadbano o odpowiednie narzędzie. Shot ma być takim Instagramem treści VR, czyli aplikacją, gdzie ludzie mają wrzucać swoje prace i dzielić się nimi dokładnie tam samo jak zdjęciami. Schemat ten sam, ale dla nowej technologii. Model dodatku to nic innego jak dwa „rybie oczka”, czyli szerokokątna optyka, która obejmie o wiele szerszy kadr. Jest to wymagane dla nagrań i obrazków sferycznych. Mocowanie przypomina rozwiązania Olloclip, które nasadzane są na kamerkę smartfona.

shot

shot cardboard

Cały zestaw ma ułatwić, przyspieszyć i uprzyjemnić budowanie społecznościowej bazy materiałów VR. Czuję, że z czasem zostanie ona przejęta przez Facebooka… Nie ma znaczenia co nagramy lub opstrykamy. Wrzucić można wszystko, tak jak to robimy do tej pory. I tak portale społecznościowe są przepełnione bzdetami. Teraz będą mogły być przepełnione bzdetami w VR :p. Obserwatorzy naszych kont powinni zaopatrzyć się w jakiś adapter VR, ale i ten dziś jest tani i łatwy do nabycia. Wspomniany wariant kartonowy do wydatek kilku dolarów.

Na Kickstarterze przygotowano prototyp dla iPhone’ów szóstej generacji oraz komplety z google’woskim Cardboardem. Jeśli zbiórka się powiedzie, gadżet trafi na rynek w kwietniu 2016.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *