O aplikacjach służących do skanowania pisałem już kilka razy, mobilne programy wykorzystują kamerkę w smartfonie czy tablecie i pomagają wykonać ręczny skan. Potem w automatycznym procesie edycji, poprawiają kontrast i wyostrzają tekst, niektóre programy, takie jak wewnętrzny skaner w aplikacji Google Drive na Androida, potrafią nawet rozpoznać tekst (OCR). Nie są to najlepsze substytuty prawdziwego skanera, ale są bardzo przydatnym narzędziem.

Największym problemem w aplikacjach tego typu jest samo wykonanie zdjęcia. Ręce nie utrzymują stabilnie smartfona lub tabletu, często musimy wykonać fotki ponownie, gdyż są niewyraźne, rozmazane lub nie trafione. Dla bardziej profesjonalnej pracy ze smartfonowymi aplikacjami do skanowania przychodzi ScanDock – stacja dokująca do iPhone’a o stabilnej konstrukcji do skutecznego wykonywania ostrych i wyraźnych zdjęć (skanów).

Całość składa się ze specjalnej podstawki, na której umieścimy dokumenty w formacie trochę większym niż standardowe A4, uchwytu na smartfon utrzymującego urządzenie z kamerką na odpowiedniej wysokości, oraz lamp doświetlających materiały. W komplecie jest też aplikacja, która wprowadzi autokorekty, pozwoli edytować dokumenty oraz skorzysta ze specjalnej skali na podstawce, żeby zapisać w apce przydatne informacje na temat kolorów (funkcja Image IQ). Mobilny program pozwala też na dzielenie się materiałami, wysyłanie ich mailem oraz zapisywanie w postaci plików pdf.

Osiem specjalnych lamp diodowych pozwoli na precyzyjne ustawienie warunków oświetleniowych, LEDy nie odbijają światła nawet od błyszczących powierzchni, przydatne podczas skanowania śliskich kart, ofoliowanych materiałów i szklanych powierzchni. Stacja dokująca dla smartfonów jest zgodna z rozmiarami iPhone’ów 4/4S i 5 oraz iPodem Touch 5 generacji, ale posiada też uniwersalną „tackę” na smartfony z Androidem. ScanDock umożliwia też skanowanie wielu mniejszych dokumentów za jednym razem, rozdzielając potem poszczególne elementy na oddzielne pliki (np. przy skanowaniu wizytówek, rachunków itp.). Jest też możliwość skorzystania z opcji AirPrint (Apple) do szybkiego wydruku świeżo zeskanowanego dokumentu.

Gadżet przygotowano w dwóch wersjach kolorystycznych dla elementu utrzymującego smartfon: białej i czarnej. Urządzenie zasilane jest z gniazdka, waży ponad 4 kilogramy. ScanDock nie należy do najtańszych wynalazków – kosztuje 499 dolarów

źródło: AppStore,  scandock.com via ubergizmo.com