RESPOT – najmniejszy z lokalizatorów na świecie?

16 Lis 2015

Respot

Czym jest lokalizator na Bluetooth wiemy już od dawna. Projektów tych niewielkich  „dropsów” przybywa od lat i każdy kolejny nie różni się specjalnie od poprzednika. Technologie są w miarę te same i samo przeznaczenie gadżeciku również. Te tzw. tagi dla naszych wartościowych przedmiotów mają je chronić, a przynamniej zmniejszyć szansę na ich zgubienie. Zasada działania jest prosta: przyczepiamy element do portfela, kluczyków, czy innych rzeczy, parujemy ze smartfonem i jesteśmy pilnowani przez zasięg oraz powiadomienia o przypominaniu lub informowaniu nas o odejściu/oddaleniu się ważnej dla nas rzeczy.

Nie inaczej jest w projekcie RESPOT. To dokładnie ten sam rodzaj wynalazku z jedną, ale istotną różnicą – wielkością rozwiązania. Model ten to chyba jeden z najmniejszych na rynku, co oczywiście ułatwi i uprzejmni z jego korzystania. Zmieści się do porfela, a i na kluczykach nie będzie wyglądał topornie. Niewielki format daje przede wszystkim komfort, a i ta cecha jest dla klienta dość istotna. Oczywiście cała technologia jest zamknięta w odpornym na wodę i solidnym opakowaniu. RESPOT ma emitować sygnały dźwiękowe i błyski świetlne, co z kolei ułatwi poszukiwania zguby.

Respot wallet

RESPOT app

Respot dog

Niewielka bateryjka wystarcy na 2 miesiące pracy i to moim zdaniem wystarczająco długo. System ma współpracować z iOS i Androidem, więc mamy bardzo szeroką kompatybilność dla odpowiednich modeli z Bluetooth 4.0. Producent przekonuje też, że umieszczenie tego drobiazgu na obroży będzie przydatnym systemem wirtualnej smyczy, co ma pomóc nam także w problemach z uciekającymi czworonogami. Tutaj akurat pomoże nam to jedynie w bardzo podstawowym stopniu i nie zastąpi inteligentnej obroży, ale dodatkowe wsparcie i funkcja zawsze będzie na plus. Działa też w odwrotną stronę. Możemy przyciskając niewielki modulik wywołać dźwięk w zawieruszonym gdzieś telefonie – znajdziemy go błyskawicznie. To też już standard, ale warto o nim napomnieć.

Ten 2,5 milimetrowy krążek ma zasięg nawet do 60 metrów, co jest oczywiście jest maksymalnym wynikiem. Najlepiej takich lokalizatorów mieć kilka. Te dla portfela i kluczy warto posutawiać na niewielki zasięg, by bardzo szybko informowały o oddaleniu, natomiast przeznaczając je dla pieska lub kota można wykorzystać dłuższe odległości. RESPOT ma kosztować 26 euro, ale na Indiegogo można go nabyć w przedsprzedaży dwa razy taniej. Ma pojawić się w kwietniu 2016.

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *