Większość z nas lub oglądać programy typu „jak to jest zrobione?”, gdzie pokazywany jest cały proces wytwarzania danego produktu. Materiały są krótkie i zaspokajają naszą ciekawość na temat tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Podobnie jest z filmami, do których na DVD lub Blu-ray dołączane są materiały z serii „making-of”, czy dodatkowe sceny z dołączonym komentarzem reżysera. Teraz, za sprawą mobilnej aplikacji Repentir, podobne doświadczenia spotkają fanów malarstwa.

Eksperymentalna apka, przygotowana przez naukowców z Wielkiej Brytanii, ma pozwolić widzom na cyfrowe zdejmowanie warstw z obrazu, by przyjrzeć się kolejnym etapom jego tworzenia. W tej chwili prezentowane są jej możliwości na przykładzie prac Nathana Walcha, a konkretnie obrazu „Transamerica”. Mobilny program na smartfonie z iOS, pozwoli na wgląd w proces twórczy autora.

Autorzy pomysłu zaczęli od ustawienia cyfrowej kamery przed płótnem malarza. Każdego dnia, przez cztery miesiące, kamera upamiętniała wyniki prac Walsha, gdy ten malował swój obraz. Użytkownik smartfona, na przykład przechadzając się po galerii, może zrobić zdjęcie dzieła poprzez aplikację Repentir, a ta rozpozna pracę i pozwoli na wgląd w jej poszczególne warstwy.

Dodatkowo, program rozpozna nawet kąt z jakiego wykonaliśmy zdjęcie, oznacza to też, że można skupić się nawet na poszczególnym fragmencie obrazu, a nie tylko na całości. Możemy też odsłaniać fragmenty palcem, jeżdżąc nim po ekranie (przypomina w działaniu nowoczesną, cyfrową gumkę do ścierania).

W projekcie użyto iPhone’a czwartej generacji. Na ekranie, zaraz po zrobieniu zdjęcia, pojawia się suwak, który pozwala na regulację warstw, odsłaniając kolejne etapy prac autora lub dowolny wybrany okres jego malowania. Wszystko z perspektywy zrobionego zdjęcia, oczywiście najlepiej zrobić zdjęcie stojąc centralnie przed obrazem, wtedy odwzoruje efekty najdokładniej. Użytkownik aplikacji może „wrócić” aż do pierwszych ołówkowych szkiców obrazu.

„Transamerica” – fragment dzieła Nathan Walsha z jego strony internetowej nathanwalsh.net, na którym możecie przetestować działanie aplikacji Repentir.

Program został przygotowany przez Dr Jonathana Hooka z Newcastle University oraz Dr Jo Briggsa z Northumbria University i jest dostępny jako darmowa aplikacja w AppStore. Aplikację możecie zobaczyć w akcji na załączonym poniżej video (lub przetestować sami!). „Transamerica” jest obecnie wystawiana na 2013 ACM Conference on Human Factors in Computing w Paryżu. Ciekawe czy malarze będą chętni do używania tego gadżetu do przedstawiania całego procesu swojej pracy. Widzicie to rozwiązanie w galeriach przyszłości? Ukrywanie tajnych informacji w poszczególnych warstwach obrazu stanie się teraz jeszcze trudniejsze. Myślę, że podobne rozwiązanie zainteresowałoby wielu znawców w odniesieniu do starych dzieł malarskich, ale nie jest to w tej chwili możliwe do wykonania z technicznego punktu widzenia.

źródło: Newcastle University, AppStore, digital-originals.com, nathanwalsh.net via gizmag.com