Miałem już przyjemność opisywać produkt firmy Recon Instruments, były to inteligentne, sportowe okulary Recon Jet. Powoli zbliża się zima, a z nią ferie, które często spędzamy na stoku. Jazda na nartach lub snowboardzie może być rozszerzona o specjalne okulary Snow2, pozwalające na podgląd informacji w technologii Heads-up display (HUD), podobnej do tej użytej w zbliżających się Google Glass. Producent o którym wspomniałem w pierwszym zdaniu, odświeżył przez sezonem swoje okulary do jazdy po białym puchu. Spodobają się sportowcom, ale i amatorom zwykłego szusowania.

Czym jest Snow2? Jest tym, co już wielokrotnie prezentowałem na blogu, czyli wyświetlaczem poszerzającym widok o informacje umieszczone przed okiem. Coraz więcej gadżetów korzysta z takiej formy nawigacji i podglądu ekranu, na którym można wyświetlić dane z połączonego smartfona. Taka forma dostępu do informacji jest wygodna zwłaszcza, gdy zajęte są ręce albo całe nasze ciało – jak w przypadku jazdy na nartach lub desce. Podobnie jak poprzednie generacje, produkt współpracuje ze znanymi producentami narciarskimi:  Oakley, Uvex, Alpina, Scott itp. Choć nazwa sugeruje drugi model, to tak naprawdę jest to już czwarta jego odmiana.

Okulary dla narciarzy od Recon Instruments stale się poprawiają i ten model jest oczywiście ich najbardziej zaawansowanym przedstawicielem. Tak jak poprzednicy, Snow2 jest modularnym urządzeniem i pasuje do gogli wiodących producentów sprzętu narciarskiego. Ma to ułatwić użytkownikom dopasowanie sprzętu do ulubionych akcesoriów. Tym razem jednak przygotowano również zestaw ze zintegrowanymi goglami, których nie trzeba pokrywać dodatkową ochroną. Z zewnątrz gadżet się specjalnie nie zmienił, za to  w środku poprawiono parametry.

Snow2 wyposażono w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9 (1 GHz), który jest trzy razy mocniejszy od trzeciej generacji. Jest także pojemniejsza bateria, pozwalająca na dłuższy czas działania. 1GB RAM. Procesor graficzny wzmocnił możliwości poprawy jasności generowanego obrazu, kontrastu oraz czytelności wyświetlacza. Dodano moduł Wi-Fi, choć tutaj zastanawiam się nad jego zasadnością, chyba mało kurortów narciarskich oferuje sieć poza budynkami lub na dole i górze wyciągów. W tym momencie warto zastanowić się po co w ogóle taki wynalazek podczas jazdy na nartach?

Recon Snow2 będzie pomocny, gdy chcemy mieć stały dostęp do danych telefonicznych, informacji oraz podglądu w powiadomienia. W skrócie, możliwości zbliżone do Google Glass oraz łączność ze smartfonem, którego nie będzie potrzeby wyciągać z kieszeni, gdzie bezpiecznie przeczeka podczas aktywności na stoku. Wielu z nas nie wytrzymuje długo bez dostępu do telefonu i aplikacji mobilnych lub potrzebuje korzystać z funkcji urządzenia do komunikacji, a bywa, że na narty wybieramy się na cały dzień. To jednak nie główny element produktu. Podczas zjazdów najbardziej interesować nas będzie nasza aktywność, czyli podgląd w dane zbierane podczas szusowania.

Odczytamy prędkość zjazdu, przejechany dystans, różnicę wysokości, czas spędzony w powietrzu (to dla amatorów skoczni). Jest też współpraca z aplikacjami monitorującymi naszą aktywność i pracę serca, kompatybilność z kamerkami rejestrującymi zjazd (tego mi brakuje w tym urządzeniu od razu), ilość odbytych zjazdów, możliwość podglądu pogody, nawigacja i obsługa odtwarzacza mp3 z telefonu. Można przeczytać sms, podejrzeć kto dzwonił, a wszystkim będziemy sterować z dołączonego do kompletu kontrolera przypinanego do przedramienia. Gadżet współpracuje z urządzeniami w standardzie ANT+, a wewnątrz znalazło się sporo sensorów (akcelerometr, żyroskop, magnetometr, wysokościomierz oraz termometr).

Wszystko to zobaczymy na ekraniku, który będzie generował obraz porównywalny do 14 calowego wyświetlacza oglądanego z odpowiedniej odległości. HUD działa tak, by jednocześnie nie rozpraszać naszej jazdy i nie powodować niebezpiecznych sytuacji (choć należy pamiętać by skoncentrować się raczej na torze jazdy). Warto jeszcze dodać, że do połączenia użyty jest moduł Bluetooth w wersji Lowe Energy. Zebrane dane możemy potem przejrzeć jeszcze na smartfonie lub PC, a udostępnione SDK i API dają developerom pole do popisu w kwestiach mobilnych rozwiązań dla okularów Recon Snow2. Sprzęt jest dostępny na stronie producenta w cenie 400 dolarów. Snow2 współpracuje ze smartfonami z platformą iOS lub Android (konkretnymi modelami).

źródło: reconinstruments.com