Platforma Connect IQ powstała na początku 2016 roku, by wzmocnić konkurencyjność sportowych zegarków Garmina. Celem sklepiku z aplikacjami jest poszerzanie możliwości zegarków o dodatkowe funkcje przez ich doinstalowywanie. Producent w ten sposób rozwija m.in. inteligentne możliwości swoich wyrobów, choć także sam zakres sportowych funkcji. Czas na odświeżenie systemu. Na corocznym Connect IQ Developer Summit (dopiero drugim) przedstawiono Connect IQ 3.0 – dla wearables, komputerków rowerowych oraz innych urządzeń marki.

Przypomnę w skrócie jak działa platforma i co oferuje. W bazie Connect IQ dla kompatybilnych modeli (w praktyce wszystkich od startu projektu) są aplikacje, tarczki, widgety oraz pola z informacjami sportowymi, by dać szansę użytkownikom na personalizowanie urządzeń pod kątem własnych potrzeb. W wersji 3.0 możliwości ma oczywiście przybyć. Oferta musi wzrastać, bo sprzętu mającego dostęp do programików jest już naprawdę spora. Garmin ma już ponad 8 milionów urządzeń z opcją dostępu do Connect IQ (i 54 miliony pobrań przez te prawie 2,5 roku). Firma musiała więc poszerzyć developerom opcje budowania aplikacji.

Trzecia generacja otwiera na przykład programistom dostęp do playera audio, czyli pozwala na łatwiejszą integrację z funkcjami muzycznymi. Pierwsze takie możliwości posiadał zegarek GPS Garmin Forerunner 645 Music. Teraz developerzy third-party będą mogli proponować swoje aplikacje z tymi funkcjami. Poszerzy się w ten sposób oczywiście baza samych aplikacji i ich wewnętrznych zadań. Garmin ułatwi również integrowanie własnych map wewnątrz obcych aplikacji, a także rozwinie system powiadomień ze sparowanego smartfona.

Zapowiedziano oczywiście trochę nowych aplikacji. Wciąż nie będzie ich specjalnie wiele, przynajmniej porównując ze sklepikami dla innych smart zegarków, ale z miesiąca na miesiąc użytkownicy Garminów powinny zyskiwać. W tej bazie pojawiają się wyłącznie niezbędne propozycje, przeważnie zorientowane na sporcie. Swoje propozycje dla Connect IQ zaproponowały: MySwimPro, Trailforks, Yelp (dla kompuerków), czy iHeartRadio. Każda apka dodaje wyspecjalizowane cele. Przykładowo, programik do pływania proponuje kilkutygodniowe plany treningowe z odpowiednim wyświetlaniem i wsparciem na ekranikach. Spodziewam się, że od dziś zobaczymy sporo różnych zapowiedzi dla sportowych zegarków Garmina.