Dwa lata temu pisałem o pierwszych prototypach tabletów i smartfonów z dotykową technologią od Tactus Technology. Wyróżniała je bardzo istotna cecha: fizyczne odczucia przyciskania klawiatury bez rezygnacji z wyświetlacza. Obie technologie współpracowały. W razie potrzeby możliwe miało stać się dodanie specjalnej fluidowej warstwy, usprawniającej wprowadzanie tekstu. To próba rozwiązania problemów dotykowych, wirtualnych klawiaturek. W końcu producent zdecydował się pokazać finalny projekt i pokazuje obudowę Phorm dla iPada i iPhone’a. Jeszcze nie współpracę z jakimś producentem w bezpośredniej warstwie urządzenia, ale w postaci obudowy na tablet lub smartfon.

Na czym to wszystko polega? Chodzi o wypełnianie fragmentów powierzchni nad ekranem (pól przycisków), dając odczucia wystających elementów. To zdecydowanie ułatwia wprowadzanie tekstu, a nie zmusza do używania przystawek klawiaturowych. Gdy pisanie nie jest konieczne, wystarczy przełączyć z tyłu tryb w postaci specjalnego slidera i cieszyć się gładkim panelem ekranu tabletu. Przy dłuższym pisaniu nadal uważam zewnętrzne klawiaturki z fizycznymi, uginającymi się przyciskami za wygodniejsze, ale Tactus dostarcza komfortową formę w przypadku okazjonalnego wprowadzania znaków.

„Typeable Touchscreen” to być może pierwszy krok do stworzenia idealnej klawiaturki fluidowej w przyszłości. Na ten moment logiczne wydaje się pokazanie samej obudowy. Z racji pewnych ograniczeń, na razie stworzono modele dla iPadów mini lub iPhone’a 6 Plus, czyli 5.5-calowego phabletu. Wariant tabletowy  działa wyłącznie w pionie. Chodzi o wygodę pisania oburącz, co te dwa urządzenia Apple w jakiś sposób umożliwiają (nie są ani za wielkie, ani za małe). Przystawkę „ubieramy” na elektronikę i nie wymaga ona żadnego zasilania. Fluid po prostu jest wprowadzany ciśnieniowo przez wspomniany tylny przełącznik. Przy okazji nabywamy też obudowę chroniącą urządzenie. Ja swoje uwagi będę kierował przede wszystkim do wielkości przycisków. Te mini punkty działają bardziej jak wskazówki, a chciałbym kiedyś poczuć pod palcem napuchnięty obszar całego przycisku. Chcę go czuć w pełni. Być może technologia jeszcze nie jest w stanie dodać tak dużych powierzchni.

Obudowa Phorm gwarantuje idealne działanie z apple’owską klawiaturką, ale jest też testowana z konkurencyjnymi propozycjami, na które ostatnio gigant z Cupertino sie otworzył w systemie iOS 8. Tactus potwierdza, że bada temat klawiaturek Swiftkey, Fleksy, czy Swype. Można już zamawiać modele w formie pre-orderów wprost ze strony producenta za niecałe 100 dolarów. Zarezerwujemy tam warianty dla wspomnianych mniejszych iPadów i największego smartfona, ale można też głosować za iPhonem 6 i iPadem Air (ten sprawdzałem w pionie osobiście – pisanie jest do zaakceptowania, gdyż ramka jest węższa niż we wcześniejszych tabletach). Finalna cena ma wynieść 149$. Dodam też na koniec, że prototypowe Android z gotową warstwą od Tactus Technology są już gotowe (bez konieczności nakładania obudowy).

źródło: getphorm.com via 9to5mac.com