Ponad rok temu na mój blog trafił gadżet Vaavud – jest to wiatromierz w postaci przypominającej obrotowe wskaźniki na stacjach pogodowych, tyle, że w wersji mobilnej na smartfon. Przystawka mimo swoich gabarycików była przenośna i łatwo wpinała się w port audio urządzenia. Podobnie jak wtedy, teraz też producent korzysta z platformy Kickstartera, by zaproponować nową, odświeżoną i oczywiście ulepszoną wersję swojego modelu. Druga generacja ma być nieco mniejsza, co w świecie przenośnego sprzętu ma niebagatelne znaczenie. Znajdziemy w niej też nieco więcej funkcji, przydatnych w trakcie wyprawy.

Pierwszy model przekazywał dane poprzez wysokiej częstotliwości fale w porcie jack 3,5 mm i było to na tyle dobre rozwiązanie, że znalazło się także w kolejnym projekcie. To też wiatromierz, ale teraz będzie potrafił podać także szybkość wiatru, ale i jego kierunek. Specjalny optyczny sensor wewnątrz konstrukcji będzie w stanie rozpoznać niewielkie ruchy w rotacji i w ten sposób odczyta niektóre dane. Żeby pokazać jak dokładny jest, wystarczy zerknąć na specyfikacje czujnika: 40 000 odczytów na sekundę powinno wystarczyć. Przyda się zarówno podróżnikom, ale i sportowcom, których dyscypliny opierają się na wietrze (surferach, kite-surferach itp.)

Do tego posłuży także specjalny algorytm i obliczenia, dzięki czemu kierunek wiejące wiatru będzie bardzo dokładny. Prototyp, który widać na niektórych fotkach w kampanii, jest na razie dosyć sporym modelem, ale producent wie już jak doprowadzić go do wielkości takiej, jak na renderach. W przypadku pierwszej generacji było podobnie i autorom udało się przygotować taką wersją jak zapowiadali, więc i teraz nie powinno być większych problemów z dostarczeniem gadżetu na założony czas. Aplikacja jest już gotowa, użyta będzie ta już istniejąca z pewnymi aktualizacjami. Apkę znajdziemy na iOS i Androida.

Choć jest to narzędzie do pomiarów lokalnych, to ma też globalny charakter. Smartfon będzie odgrywał tutaj ogromną rolę. W programie mobilnym znajdzie się mapa świata, na której inni użytkownicy mogą publikować swoje odczyty. Wraz z rozwojem i rozszerzaniem się posiadaczy takiego czujnika, możliwe jest stworzenie ogromnej mapy pomiarów. To system stosowany przez większość producentów nowoczesnych mini stacji meteorologicznych. Problemem jest jedynie zasięg użytkowników – im większy, tym dane ciekawsze.

Vavuud 2 można zamawiać we wczesnej fazie kampanii w cenie 20 funtów. To o 40% mniej niż wynosić ma ostateczna cena finalnego modelu. Jeśli zbiórka funduszy pójdzie zgodnie z planem, miernik zostanie rozsyłany do pierwszych klientów w listopadzie.

źródło: Kickstarter