Apple chce zadbać o jakość aplikacji dostępnych w AppStore, więc zapowiada konieczność ich kompatybilności z jakością wyświetlaczy w urządzeniach z iOS w technologii Retina. Chodzi głównie o dopasowanie do standardów oraz wielkości ekranów. Teraz, gdy iPhone piątej generacji wyróznia się przekątną i proporcjami krawędzi, aplikacje dostępne w sklepiku Apple są dostosowywane poprzez aktualizacje do nowych ekranów. W tej chwili przystosowanie to jest opcjonalne, ale większość liczących się developerów, a przede wszystkim hitowe edycje programów mobilnych na iOS, starają się dostosować do najnowszych wyświetlaczy.

Niestety nie wszystkie aplikacje korzystają z możliwości najnowszych urządzeń Apple, niektórzy twórcy pozostawiają najpopularniejszy format obrazu, przez co posiadacze iPhone’a 5 muszą zmierzyć się z poucinanym obrazem (czarne paski na krótszych krawędziach). Gigant z Cupertino nie po to obdarował najnowsze generacje specjalnym ekranem, by aplikacje w AppStore pomijały jego możliwości, więc wprowadzi niebawem standaryzację, która ma obejmować działaniem już od 1 maja.

Na stronie Apple.com dla developerów widnieje zapowiedź, w której czytamy:

Starting May 1, new apps and app updates submitted to the App Store must be built for iOS devices with Retina display and iPhone apps must also support the 4-inch display on iPhone 5. Learn about preparing your apps by reviewing the iOS Human Interface Guidelines. 

Oznacza to, że najnowsze aplikacje oraz każda nowa aktualizacja programu po 1. maja, ma być dostosowana do nowych wymogów tj. wyświetlacza Retina oraz ma umożliwiać przystosowanie do 4-calowego ekranu najnowszego iPhone’a.

Technologia Retina to nazwa dla najnowszych wyświetlaczy Apple o wysokiej rozdzielczości i bardzo dużej gęstości pikseli na jeden cal ekranu. Nazwa została zaczerpnięta od angielskiego określenia siatkówki oka, została użyta do podkreślenia maksymalnej rozpoznawalności pikseli z typowej dla ludzkiego oka odległości. Opatentowana Retina jest wykorzystywana w kilku produktach Apple, zarówno w smartfonach, tabletach i odtwarzaczach iPod, jak i MacBookach Pro. Gęstość jest różna dla różnej wielkości wyświetlaczy. Pierwszymi generacjami mobilnych urządzeń z nowymi ekranami była czwarta generacja serii iPoda Touch i iPhone’a oraz trzecia wersja iPada.

Osobiście uważam, że polityka Apple wymusi na developerach podwyższenie jakości obrazu do wyższej rozdzielczości, ale przy okazji zwiększy wagę każdego update’u i samych aplikacji. Użytkownicy poprzednich wersji iPadów, iPhone’ów czy iPodów Touch, będą zmuszeni do pobierania niepotrzebnego materiału, chyba że będzie zależny od wersji iOS.

źródło: Apple.com via Ubergizmo.com