Osoby cierpiące na astmę mają problemy z dusznością i pracą płuc. W ich rękach bardzo często można spotkać spirometr, czyli urządzenie mierzące pojemność płuc, rejestrujące ilość wdychanego i wydychanego powietrza, a także jego szybkość. Dokuczają wtedy nie tylko napady duszności, ale mamy również uczucie ciężaru w klatce piersiowej, częsty kaszel i charakterystyczny świszczący oddech. Gadżet MySpiroo może nieco zredefiniować pojęcie tradycyjnego spirometru, ale przede wszystkim nadać mu bardziej mobilnego charakteru. Jest to prototyp, który można będzie połączyć ze smartfonem.

Został zaprojektowany tak, by umieszczony w porcie audio mógł zostać wykorzystany we współpracy z mobilną aplikacją na smartfony. Trwają również prace nad modułem Bluetooth 4.0. Sądząc po polsko brzmiących nazwiskach, narzędzie zostało stworzone przez polski team. Przystawka będzie w stanie zbadać przepływ powietrza, a dzięki temu zmierzyć maksymalną szybkość wdychanego lub wydychanego powietrza z płuc, a dane pokazać na ekranie telefonu. W ten sposób otrzymamy grafy z ważnymi dla nas informacjami na temat stanu drug oddechowych.

Sprzęt jest przy tym niewielki i można go użyć w dowolnym miejscu. Spirometr powstał w 1950 roku, od kiedy to ułatwione zostały metody leczenia astmy, a zwłaszcza optymalnego ich doboru do potrzeb pacjenta. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie choroby zanim pojawią się widoczne symptomy. Na świecie jest ok. 235-330 milionów osób (za myspiroo.com) cierpiących na tę dolegliwość. To pokazuje, że taki rodzaj spirometru, w takiej postaci i wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, czyli aplikacji mobilnych i smartfonów, ma sens. Lekarze zalecają kontrolować pracę płuc, więc badania powinny być w miarę regularne. MySpiroo umożliwi takowe.

Dodatkowo, każdy pomiar będzie zapisywany w pamięci telefonu, a to umożliwi tworzenie historii badań oraz ich przesyłanie/prezentowanie w gabinecie medycznym. Dzięki możliwości analizy szczytów, pomoże kontrolować astmę, zmniejszać liczbę zaostrzeń oraz ataków zagrażających życiu. Producent przygotuje dwa warianty przystawki: jedną w wariancie Pro dla doktorów, a druga dla pacjentów. System ma też w przyszłości badać dane statystyczne (także te goelokalizacyjne), prowadząc do analizy i przesyłania alertów ostrzegających przed pyłkami lub zanieczyszczeniami.

Utworzona zostanie anonimowa mapa astmatyków i miejsc mających wpływ na ich życie.

źródło: myspiroo.com