Przyznacie, że w segmencie ubieralnych gadżetów zaczyna robić się ciasno. Powoli, ale sukcesywnie przybywa modeli mierzących przeróżne parametry. Są sensory w formie bransoletek, opasek, przypinek, słuchawek na uszy, ale i elementów na głowę. Najczęściej badając dane witalne, parametry sportowe itp. Przeważnie aktywni korzystają z nich najczęściej. Melon to projekt z Kickstartera, który osiągnął wyznaczony próg finansowe potrzebny w zbiórce funduszy już w styczniu. Niebawem trafi do pierwszych klientów. Czym jest? Będzie analizował pracę mózgu w celu oceny naszego skupienia i koncentracji. Przyda się nie tylko w czasie treningu, ale przede wszystkim w trakcie jogi i medytacji.

W trakcie tych ćwiczeń wymagane jest rozluźnienie, a i to można będzie wkrótce podglądać na ekraniku smartfona. Tak jak niemal wszystko o czy piszę, tak i Melon komunikuje się z telefonem lub tabletem w celu przesłania odczytów do analizy. Mierzone są fale mózgowe, a dane przetwarzane i prezentowane na wyświetlaczu w ciekawszej i bardziej zrozumiałej dla nas formie. Model zakładamy na głowę i ćwiczymy lub medytujemy jak zwykle. Tym razem jednak będziemy w stanie prześledzić związek gimnastyki z pracą naszego mózgu. Możemy już sprawdzać bardzo wiele innych danych z naszego ciała, Melon może być przydatnym uzupełnieniem dla niektórych trackerów.

Razem z aplikacją mobilną opaska będzie uświadamiała nasze funkcję poznawcze. To co do tej pory nie było zauważalne, chociaż odczuwalne, pojawi się na ekraniku i pozwoli lepiej zrozumieć nasze ciało i próbować kontrolować umysł. Każdy odczyt trafi w czasie rzeczywistym do aplikacji poprzez Bluetooth 4.0. Specjalne oprogramowanie ma nas uczyć i trenować stany mentalne, włączając w to lepsze skupienie, medytację oraz relaksację. Jeśli ktoś kiedyś próbował nad tym zapanować w lepszym stopniu, ten wie jak korzystne jest to dla samopoczucia. Apka mobilna ułatwi rozumienie odruchów i jak nad nimi zapanować, by zwiększyć efektywność całego ciała (głównie samopoczucia).

Opaska ma regulowaną wielkość, więc powinna pasować na każdą głowę. Obok sensorów mierzących elektryczne przepływy, jest też trzyosiowy akcelerometr. Wspólnie też dostarczą kilku ciekawych informacji, a przy okazji zebranych zostanie trochę danych ruchowych (aktywności). Nie musimy badać jedynie czasu, w którym trenujemy lub ćwiczymy. Również podczas zwykłego dnia można zbadać wpływ otoczenia (aplikacja sprawdza lokalizację), wpływu znajomych, z którymi przebywamy i wielu typowych dla dnia sytuacji. Wszystko można wtedy ocenić pod kątem negatywnego, pozytywnego lub obojętnego wpływu na  samopoczucie.

W razie wyraźnych zmian otrzymamy odpowiedni alert w formie powiadomienia na smartfon. Wskazane zostaną sygnały, że warto zastosować jakieś ćwiczenia relaksacyjne i odstresować się, gdyż sytuacja jest niekorzystna dla stanu emocjonalnego. Czasem wystarczy krótka przerwa. Aplikacja posiada kilka programów ułatwiających powrót do neutralnego stanu (np. mini gierki). Patrząc na działanie własnego mózgu pewne zachowania można wytrenować i przyspieszyć. W opasce zastosowano technologię EEG (Elektroencefalografii – metody diagnostycznej służącej do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Za: Wikipedią).

Aplikacje przygotowano na platformy iOS oraz Android. Developerom udostępniono narzędzia SDK do przygotowywania własnych propozycji wykorzystujących Melon.

źródło: Kickstarter