Pierwsze palmtopy korzystały z rysików, bez wyjątku. Potem nadeszła pora na smartfony, które w większości skupiły się na obsłudze palcem. Era phabletów i tabletów spowodowała, że pojawiły się pałeczki do obsługi dotykowych wyświetlaczy ze zwiększoną czułością, dając sporo nowych możliwości. Wciąż powstają nowe projekty i rozwiązania, np. Project Mighty od Adobe, Direct Stylus od Nvidia, iPen 2, czy aPen Touch 8. Każdy z nich dostarcza nowych technologii do rysików – komunikacja z chmurą, brak potrzeby dotykowego ekranu, czy maksymalne zbliżenie odczuć znanych z pisania na kartce. Kolejnym ciekawym wynalazkiem jest MagPen – rysik wykorzystujący magnetometr w smartfonie lub tablecie.

Właściwie, to opisywana teraz technologia wykorzystuje sensory magnetyczne, które posiada już spora liczba urządzeń mobilnych, więc może się stać ciekawą alternatywą dla obecnych rozwiązań. Produkt powstał w koreańskim KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology), gdzie na pomysł wpadł student Sungjae Hwang. Sam rysik to zwykły przewodnik z taśmy tworzący patyczek w kształcie cieniutkiej tuby, wewnątrz której w połowie jej wysokości umieszczono magnes, a na końcach gumowe tipy (bezpieczne dla ekranu). Specjalnie przygotowana aplikacja uaktywnia sensor magnetyczny w urządzeniu, a ten potrafi określić położenie stylusa nad ekranem.

Prawda, że sprytne i dosyć proste wykorzystanie istniejących już czujników? W praktyce, każde urządzenie wyposażone w magnetometr oraz powiązany z nim elektroniczy kompas, pozwolą na zabawę gadżetem. Technologia potrafi wyczuć gdzie aktualnie umieszczamy końcówkę rysika na powierzchni ekranu, ale także jak daleko oraz pod jakim kątem jest trzymany na ekranie. Mało tego! Analizuje nawet nacisk z jakim przyciskamy go do szkiełka! Udało się nawet dodać kilka ciekawych funkcji, takich jak np. zmiana koloru cyfrowego „tuszu”, oddalając MagPen od ekranu i wskazując końcówką rysika konkretny fragment obudowy smartfona (zdjęcie poniżej).

Sensory będą w stanie rozpoznać do kilku rysików MagPen na raz, więc praca na wielkim dotykowym ekranie będzie umożliwiać grupową współpracę. Dedykowaną apkę zaprojektowano tak, by rozpoznała również moment odwracania rysika (położenie): z jednej strony możemy pisać, a drugi jego koniec posłuży za wirtualną gumkę do ścierania. Obracanie pałeczki wokół własnej osi pozwoli zmieniać grubość linii, ten sam efekt osiągniemy przy kontrolowaniu siły nacisku rysika (wykorzystując wspomniany wcześniej system rozpoznawania użycia siły). Autorzy przygotowali trzy różne wzory MagPen, każdy może być użyty do innych celów (dla odróżnienia funkcjonalności).

Twórca pracował przy swoim gadżecie we współpracy z Prof.  Kwang-yun Wohnem oraz studentami Myung-Wook Ahnem i Prof. Andrea Bianchi z e Sungkyunkwan University. Rysik nie potrzebuje do działania żadnych baterii. Pomysł został zgłoszony do urzędu patentowego, na poniższym video materiale można obejrzeć Magpen w akcji:

źródło: KAIST.edu via gizmag.com