Mobilne kamerki są użytkowane już nie tylko do standardowego nagrywania, ale i w wielu nietypowych sytuacjach. Wszystko dlatego, że posiadamy w kieszeni coraz lepszą jakość w coraz wygodniejszej formie. Nie korzystamy już ze sporych kamer, przynajmniej jeśli chodzi o nieprofesjonalne rejestrowanie materiałów. Jednak nawet profesjonaliści mają czasem trudności z nagraniem niektórych materiałów. Za przykład możemy dać najnowszą kampanię Kickstartera, czyli gadżet Magnet. Jest to uchwyt do smartfona, ale o specjalistycznym przeznaczeniu. To model dla muzyków, a konkretnie dla gitarzystów.

Pewnie sporo z nich próbowało nagrywać pracę palców na strunach. To skomplikowane zadanie. Taki kadr jest przy okazji efektowny przy ujęciach sesyjnych. Warto zauważyć, że najnowsze smartfony mogą nagrywać w trybie slow-motion, co pozwoli na obserwowanie błędów podczas grania. Podczepianie kamery do gryfu nie wchodziłby w grę, gdyby nie mobilne technologie, czyli m.in. lekkie smartfony. Projekt Magnet przygotował odpowiednio komfortową formę uchwytywania smartfona, chcąc ułatwić nam powyższe zadania. To kolejny przykład na niecodzienne wynalazki do niecodziennych zadań.

Producent przygotował wcześniej swoją własną mini kamerkę tylko i wyłącznie do tego celu, ale okazało się, że i ona była mało poręczna. Potrzebne było coś dużo lżejszego – padło na smartfon. Wierzcie mi, że gitarzyści chcący poprawić technikę gry patrzą na ten uchwyt inaczej niż osoby nie grające na gitarze. Zwłaszcza fani elektryków, gdzie gra jest często agresywna i bardzo szybka. I tutaj trzeba też zainteresować się smartfonami o wspomnianych wyżej funkcjach nagrywania w spowolnionym tempie, czyli minimum 120 klatkach na sekundę (np. iPhonem 5S lub Galaxy S5), a jeszcze lepiej: iPhonem 6 z trybem 240 fpsów!

Przewagą nad kamerkami jest to, że niemal od razu można podejrzeć nagrania na ekranie smartfona. Prototyp drukowany w 3D bierze udział w zbiórce funduszy, a to z uwagi na swój nietypowy charakter. Trzeba sprawdzić, czy faktycznie będzie miał wzięcie wśród gitarzystów i dobrym sposobem jest szukanie fundatorów w crowdfundingu. Magnet można regulować, więc obiektyw kamerki może uchwycić odpowiednie pole. Można dodać światło z diod LED smartfona, a w kwestiach kompatybilności nie powinno być większych problemów: jest rozszerzane. Autorzy proponują też uchwycik na kamerkę GoPro. Ewentualna premiera dopiero w sierpniu 2015, ale można teraz wcześniej zamawiać gadżet sporo taniej.

źródło: Kickstarter