Biorący niedawno udział w zbiórce funduszy Kickstatera, projekt skanera do tradycyjnych kliszy filmowych – wszedł na rynek, jest już w sprzedaży w zapowiadanej cenie 59 dolarów. Lomography Smartphone Film Scanner służy do skanowania 35mm filmów lub slajdów za pomocą kamery iPhone’a lub wyselekcjonanych smartfonów z Androidem. Dzięki niemu możemy przywrócić do życia stare zdjęcia i zarchiwizować je w cyfrowej formie.

Wszystkie funkcjonalności prezentowane w prototypie na stronie Kickstarter, będą dostępne w finalnym modelu, tak jak obiecywali nam ich twórcy. Zacznijmy od tego, do kogo kierowane jest to ciekawe urządzenia. Starsi amatorzy fotografii, jeszcze z lat osiemdziesiątych, pamiętają tego typu klisze i negatywy oraz slajdy, które rzucało się na ścianach specjalnymi projektorami. Myślę, że większość z nich posiada je do tej pory w swoich szafach czy na strychach. Oczywiście przyda się również fanom analogowego pstrykania zdjęć.

Trzeba zaznaczyć, że na rynku jest wiele urządzeń przeznaczonych do takiej cyfryzacji starych klisz. Jednak produkt od austriackiego Lomography jest bardziej mobilny, lższejszy no i wykorzystuje naszego smartfona! Użycie polega na umieszczeniu telefonu z aparatem fotograficznym skierowanym na klisze, które umieszczamy wewnętrz urządzenia. Te w formie slajdów, musimy niestety uwolnić z plastikowych ramek. Wewnątrz skanera znajduje się iluminacja, która podświetli odpowiednio kliszę.

Do sprawnego przeciągania kliszy posłuży niewielkie pokrętełko. By cały komplet działał jak należy, musimy wyposażyć naszego smartfona w dedykowaną aplikację. Program posiada własny przycisk wyzwalania migawki, żeby ułatwić obsługę, jednak najważniejszą pracą jaką dla nas wykona, jest przekształcenie negatywu w kolorową cyfrową wersję zdjęcia. Oczywiście, możemy też „skanować” zdjęcia czarno-białe czy kolorowe. Dodatkowo,  w programie możemy pobawić się w stworzenie filmu z poszczególnych klatek, czy utworzyć panoramiczne wersje. Zdigitalizowane fotki możemy szybko wrzucić na portale społecznościowe z poziomu aplikacji. Negatywy możemy też „odwracać” różnymi programami, które zainstalujemy na komputerach, wtedy należy przenieść „skany” na PC.

Sprzęt został przygotowany generalnie pod kątem obsługi wszystkich iPhone’ów, ale producent zapewnia, że zadziała z większością Androidów. Prototyp potrzebował osiągnąć próg 50000 dolarów, by rozpocząć masową produkcję. Projekt osiągnął ponad 5-krotne przebicie finansowe! Więcej poczytacie na stronie projektu Kickstarter lub na stronie twórców: Lomography.com. Załączam jeszcze filmik z prezentacji skanera:

źródła grafik: Kickstarter.com, Lomography.com