Mimo, że tablety i smartfony z roku na rok zwiększają swój udział w użytku, to wciąż kartka i długopis są najpopularniejszą drogą do zapisywania notatek. Tradycyjna forma jest wygodna, a producenci elektronicznych gadżetów wciąż próbują opracować zbliżone komfortem rozwiązania. Ostatnimi wynalazkami, o których pisałem były: iSketchnote – specjalna podkładka do pisania, przenosząca zapiski do wirtualne postaci; notatnik Sharp WG-N20 oraz cyfrowy długopis – Lernstift. Do sprzedaży niedługo wejdzie kolejny rywal – Livescribe 3 – inteligentny pisak.

Skoro wciąż lubimy lubimy pisać przy pomocy kartki i pisaka, dlaczego nie połączyć technologii z tradycją? Tak powstał Livescribe 3, który nie tylko pozwoli na zanotowanie zapisków na papierze, ale umożliwi szybkie przeniesienie ich do wirtualnej formy, np. na tablet lub smartfon, gdzie notki możemy szybko edytować, archiwizować, dzielić się nimi mailem i przeglądać na cyfrowym wyświetlaczu. Taki długopis to oczywiście brakujący pomost między nowoczesnymi narzędziami, a tradycyjną formą, znaną od wieków.

Długopis zachowuje swoją klasyczną formę, wygodnego „kulkowego” narzędzia. Ta funkcjonalność wydaje się oczywiście najłatwiejszą do zrealizowania, ale umieszczenie wielu elektronicznych modułów w smukłej formie na pewno nie było proste. Ten element to najważniejsza część projektu, gdyż chcemy zachować wygodę, ale dodać parę gadżetów. Użytkownikowi ma być przede wszystkim łatwo i wygodnie zapisywać treść. W tym celu współpracowano z designerem od długopisów, więc produkt jest taki jakim być powinien od tej strony. Wygląda elegancko i wygląda jak długopis, a nie mini komputer.

Na jednym końcu otrzymujemy tradycyjną tuszową końcówkę, na drugim rysik dla dotykowego wyświetlacza. Możemy zatem użyć go także do rysowania po ekranie tabletu lub smartfona, ale nie to jest najważniejszą funkcją Livescribe 3 – jest nią współpraca z aplikacjami na iPada. Poprzednie edycje wynalazku pozwalały na przemianę zapisanej treści do cyfrowego formatu, ale tym razem producent przygotował własną aplikację mobilną Livescribe+. Do tej pory mogliśmy transferować notatki na desktopy, teraz wykorzystamy także tablet. Zsynchronizujemy dane, przejrzymy je na przenośnym urządzeniu i w szybki sposób prześlemy dalej. Wciąż możemy zsynchronizować notki z Evernote.

Samo przenoszenie danych w trakcie pisania to nie wszystko. Aplikacja jest nie tylko ładnie przygotowana, ale ma także sporo prostych i funkcjonalnych dodatków. Możemy dzielić ekran na sekcje, oprogramowanie rozpozna poszczególne strony, numery telefoniczne i adresy sklasyfikuje w oddzielne kategorie, nada tytuły, a wszystko będzie wygodne do przeszukania i posortowania, nie tylko wg stron, ale i daty zapisków, czy konkretnej treści. Przykładowo, zanotowanie numeru telefonu pozwoli szybko dodać go do listy kontaktów, zapisanie adresu – szybkie zbadanie go w aplikacji nawigacyjnej. Treści możemy zapisywać w popularnym formacie pdf i szybko dzielić się nimi, czy łączyć je z innymi apkami w systemie – zwłaszcza, że zapiski można szybko zamienić na cyfrową czcionkę!

Rozwiązanie oparto o skaner (na końcu długopisu) oraz specjalnego papieru z mikro siatką. Zeszyt można dokupić lub wydrukować. Aby przerzucić zapiski do cyfrowego formatu, będziemy musieli zawsze posiadać blisko telefon lub tablet, by doszło do synchronizacji. Na ten moment przygotowano edycję dla urządzeń Apple z systemem iOS, ale wersja na Androida jest w drodze. Livescribe 3 pozwala też na przygotowywanie notatek audio. Długopis łączy się z iPadem poprzez Bluetooth LE i przenosi treść w czasie rzeczywistym (z lekkim opóźnieniem), synchronizując dane w sposób ciągły. Bateria ma wytrzymać 14 godzin. Livescribe 3 ma kosztować 149 dolarów.

źródło: livescribe.com via theverge.com