GU10 to jeden z popularniejszych standardów oświetlenia. „Żarówki” tego formatu są stosowane do podwieszanych sufitów (ja z nich zrezygnowałem na rzecz LEDowych plafonów), ale też nowoczesnych żyrandoli. Sam kupiłem ich no mojego nowego mieszkania sporo. Będą na listwie podsufitowej. Żałowałem trochę, że nie będę mógł skorzystać z nich w opcji smart. Tutaj zastosowałem głównie taśmy LED. Okazuje się, że GU10 też doczeka się inteligentnej odmiany. Mimo swoich o mniejszych wymiarów (choć nie przesadzajmy, trzonek wcale nie należy do najmniejszych) otrzyma wsparcie bezprzewodowej komunikacji!

Hive smart GU10

LEDowe GU10 będą budżetowymi modelami, a przyszykowała je brytyjska firma Hive. Klientów i chętnych na takie odmiany nie powinno zabraknąć. Ja, na przykład, do zakupu takich jestem chętny, zwłaszcza, że bardzo by mi przypasowały. Hive ma już w swojej ofercie sporo smart żarówek, więc rozszerzenie ich o Gu10 to świetny krok. Podejrzewam, że szybko pojawią się Hive appkonkurencyjne modele. Przewagą tych konkretnych ma być jednak współpraca z Philips Hue poprzez ich mostek. Dzięki temu budowanie scen i harmonogramów działania będzie przyjemniejsze. System Hue powinien działać razem z Hive, czyli wykorzystywać „rutyny” (odpowiedź na Alexa Routines). Otwarcie się na firmy trzecie i nie zamykanie własnego ekosystemu to moim zdaniem zawsze dobry krok dla rozwinięcia możliwości.

Systemy Hive i Philips Hue funkcjonują w oparciu o protokół Zigbee, więc sprawa współpracy jest dużo łatwiejsza. Połączenie powinno być też stabilniejsze i pewniejsze. Integracja między platformami jest oczywiście z pożytkiem dla obu marek, ale i użytkowników. W ten sam sposób można też połączyć z Philips Hue linię smart żarówek Tradfri od IKEA. Szkoda, że Hive wymaga mostka Philipsa, ale w jakiś sposób muszą się żarówki ze sobą połączyć. Hue i Hive można jeszcze połączyć przez wspólną akcję poprzez smart komendę Alexy z Echo lub Google Home, czyli poprzez smart głośniki. Aby zintegrować modele wystarczy dodać Philipsa w apce Hive.

Wrócę jeszcze do Hive GU10. Producent proponuje modele kolorowe i normalne, czyli w dwóch najpopularniejszych opcjach. Można im oczywiście poustawiać barwę (m.in. ciepło wskali 2700K – 6500K). Jeśli chodzi o jasność to żarówki mają po 350 lumenów. Większość ustawień przypomina te z innych inteligentnych rozwiązań oświetlenia. Jedna sztuka LED wyceniana jest na 15 funtów. Sześciopak natomiast na 70.