Znam sporo programistek i wcale nie dlatego, że studiowałem na informatycznej uczelni. Po prostu zainteresowanie tematem jest już powszechniejsze wśród dziewcząt. Nadal tworzą one ułamek części ogółu, a panowie przodują w statystykach łącznego ujęcia, a to głównie z większego zainteresowania „gadżetami” i elektroniką. Kobiety też potrafią. Wystarczy, że spróbują. Żeby spróbować potrzeba chęci lub jakiegoś impulsu. Na Kickstarterze znalazłem ubieralny sprzęcik, który ma w tym pomóc. Projekt chyba trochę stereotypowo zakłada, że świecidełka i ozdoby przyciągną wzrok pań.

jewelbots 2

Jewelbots ma pomóc w nauce programowania. To bransoletka parująca się ze smartfonem. Misją tego zestawu jest przyciągnięcie nastolatek, czyli zachęcenie do kodowania w możliwie najmłodszym wiek. Wiek ma znacznie, choć wcale nie oznacza, że programować nie nauczymy się w późniejszym wieku. Chodzi o to, by młode dziewczyny mogły uczyć się i potem studiować z pewną wiedzą, która da im wymagane papiery i łatwiejsze przejście szkół. Generalnie: aby płci pięknej było w działach IT zdecydowanie więcej. To mi się bardzo podoba.

Wyniki kampanii wskazują na sukces. Zbiórka przebiła wymagany próg kilkukrotnie (w kilka dni!). Jewelbots to naprawdą prosty gadżet. To taka pomoc do wstępu do programowania. Bransoletki mają przycisk i diodę LED. Aplikacja na iOS lub Androida ma pozwolić na zapis akcji i działania lampeczki. Można ją zakodować na świecenie w odpowiednim kolorze, gdy znajome są w pobliżu, czy też przesyłać sekretne wiadomości przez sekwencje wibracyjne. Dziewczyny mogą też dodawać się do różnych kręgów wedle kolorystyki. Takie sam babskie sprawy. Kto zrozumie 😉 ?

Jewelbots

Jewelbots b

Nastolatki będą mogły w taki sposób przesyłać sobie wiadomości (zapewne na lekcjach, kiedy to telefony i komunikatory są raczej zakazywane). W gadżecie chodzi o to, by poprzez typowe dla młodych dziewczyn zachowania, zainteresować budowaniem akcji i rozwiązań. Przykładów jest tutaj sporo, bo przecież ten wiek to właśnie chęci tajnych wymian wiadomości itd. Dioda może zaświecić różnymi sekwencjami błysków, informując w ten sposób, że chłopak, który się podoba skomentował coś właśnie na Fejsie. Im prostsze narzędzie i pasujące do zapotrzebowania tej grupy docelowej, tym lepszy efekt poznania pierwszych tajników programowania. Nie jestem pewien, czy to zadziała. Jewelbots może zainteresować, a wcale nie wciągnąć w świat kodów i algorytmów.

Bransoletki mają być gotowe na wiosnę 2016. Autorzy chcą opracować do tej pory ubieralne gadżety, które nie wymagałyby do wymiany informacji łączności komórkowej. Opracowywane jest też zwiększenie zasięgu sygnału w sieci oraz współpraca z komputerkami Arduino.

źródło: Kickstarter