Jawbone Up Coffee – apka śledząca uzależnienie od kofeiny

6 Mar 2014

Kofeina uzależnia, ale pozwala też stanąć na nogi. Nie jest przy tym zbyt zdrowa w nadmiernych ilościach a pijemy na potęgę. Rano wybudzi i zwiększy produktywność, ale często jest pita też późnymi popołudniami, a nawet wieczorami dla przyjemności. Jeśli się nie uodporniliśmy, a znam takich, to ciężko będzie w łóżku zasnąć. Trzeba od razu zauważyć, że zdecydowana większość z nas nie sypia dodatkowo na tyle ile powinna. Śpimy za krótko (jeśli stosujemy typowe cykle nocne), więc rano znów wstajemy niedospani i niewypoczęci. Co robimy? Sięgamy po kawę!

Jawbone – producent znany ze swoich bransoletek fitness – przygotował ciekawą aplikację mobilną na smartfony, która ma nam pomóc kontrolować spożywanie kawy. Program Up Coffee na iPhone’a będzie notował ile kofeiny zażywamy w kawie, napojach gazowanych . energetycznych i herbatkach lub jedzeniu. Ma to na celu odpowiedź na pytanie jak to się wszystko ma do długości i jakości naszego snu w konkretnych porach. Innymi słowy, będzie to taki dziennik obliczający kiedy lepiej już spasować i nie pić kawki. Być może pozwoli też wyjść z uzależnienia od kofeiny, pozwalając stopniowo ograniczać się w jej spożywaniu.

Działanie jest dosyć proste. Najpierw wprowadzamy trochę danych o sobie: płeć, wagę, tolerancję dla kofeiny, a następnie musimy logować się przy każdym piciu (czyli odnotowywać każdy napój, także Red Bulla). Baza produktów w aplikacji jest dosyć bogata. Od cappuccino po dietetyczne cole. W ten sposób możemy analizować wpływ na nasz organizm i przewidywać tolerancję oraz jej wpływ na nasz mózg. Jawbone Up Coffee będzie starał się podpowiedzieć nam kiedy wszystko z nas już zeszło na tyle, że można bezpiecznie położyć się spać, bez większego wpływu na organizm. Jest tez sekcja pokazująca jak długo uchodzi z nas energia po kawie, aż do pełnego „wytrzeźwienia”.

Interfejs jest całkiem intuicyjny. Wizualizacje pokazywane są w formie małych skaczących kulek z informacjami na temat naszego stanu. Informacje będą też przydatne w nowej aktualizacji aplikacji Up dla trackerów fitness. Jawbone UP i UP24 potrafią już mierzyć nasz wypoczynek w trakcie snu, ale teraz skorzystają także ze współpracy z danymi z apki Up Coffee. Powiadomienia będą w stanie zaproponować odpowiednią ilość dodatkowych kroków (czyli odpowiednio długiego dystansu) – przekazane zostaną przeliczenia jakości snu na każde 100 mg kofeiny, czyli ile będzie nas to kosztowało pracy w krokach następnego dnia. Także grafiki dotyczące snu będą proponować nowe rodzaje przypomnień.

Nie zabraknie także wyznaczania nowych celów związanych z kofeiną. Użytkownik może dostosować je samemu i badać swoją podatność na kolejny kubek kawy lub po prostu motywować się lub starać się osiągnąć wyznaczone progi.

źródło: jawbone.com via engadget.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *