iRig Acoustic – przystawka do akustycznych nagrań gitary

13 Lis 2015

IK Multimedia iRig Acoustic

Większość mobilnych gadżetów ze współpracą aplikacji dla gitar to projekty pod elektryki. Gitara klasyczna też od czasu do czasu zyskuje wsparcie ciekawych dodatków. Rzadziej, ale też się pojawiają. IK Multimedia (znani z produktów z apkami dla audio) przygotowała nowy model właśnie dla amatorów gry na klasycznych strunach z pudłem akustycznym. iRig Acoustic to bardzo mobilny i bardzo dobrej jakości rejestrator dźwięków, które prześlemy bezpośrednio do smartfona lub tabletu i tam obrobimy dalej pliki.

Model jest przede wszystkim badzo niewielki. Na załączonym niżej video można porównać jakość dźwięku z profesjonalnym mikrofonem Nuemann U87 (zalecam założenie słuchawek). Nie dość, że mamy o wiele mniejszy format, to jeszcze jakość wydaje się być lepsza. iRig Acoustic jest pierwszym podejściem IK Multimedia do gitar klasycznych i od razu w odpowiednim stylu. Element mocujemy zaraz przy otworze, czyli najbliżej palców szarpiących za struny. Nie jest to też wyłącznie mikrofon. Wszystko współdziała z platformą aplikacyjną, więc zapis trafia do podobnych narzędzi na urządzenia mobilne.

iRig Acoustic

iRig Acoustic app

Autorzy obiecują stydujną jakość sprzętu. mikronofiniki typu MEMS zamknięto przy tym w fajnym designie, bo przypominającym kostkę do brzdękania na gitarze. Nowy iRig potrafi zarejestrować dźwięki pomiędzy 15 Hz a 20 kHz, czy 130 decybelach. Dopiszę jeszcze kilka parametrów dla znawców, ale nie będę ich rozszyfrowywał, bo nie znam się na tym dokładnie: signal-to-noise ratio of 63 dBA oraz -40 dBv czułości/wrażliwości: 1 kHz, 94 dB SPL. Systemik bardzo łatwo i szybko przymocujemy, a także nastroimy z cyfrowych narzędzi aplikacyjnych.

20 gramowy iRig Acoustic ma w komplecie 2 metrowy przewód 3.5 mm audio jack, więc sygnał przekażemy bezpośrednio do mobilnych urządzeń. Wetknięcie go do smartfona/tabletu potrzebne jest też do jego zasilania. Oprogramowanie jest kompatybilne z iOS (od iPhone’a, przez iPada i iPoda Touch) i Androida. Ma kosztować 50 dolców.

źródło: iRig Acoustic via gizmag.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *