Powinienem zrobić specjalną sekcję dla serwisu IFTTT. To chyba jeden z najszybciej rozwijających się programów na smartfony. Chodzi głównie o dołączanie kolejnych partnerów, którzy chcą posiadać swój kanał do łączenia akcji. Przypomnę, że służą one do budowania zależności między gadżetami Internetu Rzeczy (najczęściej domowego wyposażenia) w automatyczne relacje. W ten sposób otrzymujemy sieć powiązań, która sama reaguje na zaprogramowane sytuacje. Do ekosystemu dołącza teraz także inteligentny klimatyzator Aros. Produkt powstały dzięki wsparciu Quirky + GE.

Apkę IFTTT wystarczy zainstalować na smartfonie z iOS lub Androidem, a potem starać się w pełni wykorzystać swój domowy potencjał (im więcej „zabawek” oraz inteligentnych urządzeń mamy w mieszkaniu, tym ciekawsze akcji możemy stworzyć). Reguł jest do dyspozycji sporo w bazie serwisu, gdzie dodają je także członkowie społeczności, ale możemy budować je sami. Zwykle urządzenia muszą się jeszcze komunikować we wspólnej sieci Wi-Fi. Klimatyzator Aros to sprzęt, który możemy obsłużyć manualnie z poziomu smartfona lub programować według potrzeb (oszczędzanie energii itp.), ale dopiero w pełnej automatyce odczujemy jego korzyści.

No dobrze, ale jakie korzyści otrzymamy po integracji z usługami IFTTT ? Spore – jeśli cenimy sobie automatykę działania domu. Sam Aros potrafi uczyć się naszych przyzwyczajeń, dostosowując proces działania do naszego budżetu finansowego oraz częstotliwości działania. Warto pomóc mu w tym przez łączenie akcji. Najlepszym przykładem może być skorelowanie kanału klimatyzatora z kanałem lokalizacji. Pomoże to wyłączać chłodzenie w momencie wykrycia opuszczenia z zaprogramowanej strefy naszego smartfona. Klimatyzator może też reagować na temperaturę wewnątrz domu (czujniki) lub na zewnątrz (dane z kanału pogodowego czerpiącego odczyty z Internetu) – wtedy sam albo podniesie albo obniży ją o kilka stopni.

Innymi praktycznymi rozwiązaniami są: geofencing, czyli aktywacja chłodzenia po wykryciu wjechania w wyznaczoną strefę okolicy (np. w obrębie 10 km od domu, gdy wjedziemy samochodem lub komunikacją miejską). Wtedy przyjeżdżamy do odpowiednio schłodzonego pomieszczenia. Takie zadania są dostępne także dla inteligentnych termostatów, ale w drugą stronę – zarządzają ciepłem (one także mają w IFTTT swoje kanały). Użytkownicy mogą budować też bardziej indywidualne zależności. Taką może być powiązanie bransoletki Fitbit z wyznaczonymi osiągnięciami – jeśli przebiegniemy założony dystans lub spalimy konkretną liczbę kalorii, wtedy nagrodą będzie odpoczynek w chłodnych warunkach ;).

źródło: blog.IFTTT.com