Co jakiś czas przypominam, a raczej zwracam uwagę na fakt, że smartfon staje się panelem sterowania lub ekranem dla wielu urządzeń, które wcześniej wymagały swojego wbudowanego urządzenia do przetwarzania. Z tego powodu modele te, niezależnie od przeznaczenia, były dosyć sporawe i niewygodne w mobilnym użyciu. Teraz rolę takiego „mógzu” przejmują kieszonkowe komputery, czyli smartfony. Bezprzewodowy rozwój technologii oraz coraz mniejsze elementy i podzespoły powodują, że wiele segmentów rynku korzysta na tym rozwoju. Jednym z nich jest medycyna, a raczej elementy do badań w domowych warunkach, ale i w dowolnym miejscu na świecie – bo przecież mobilnie. iHealth Labs specjalizują się w takowych projektach. Jednym z ich ciekawych urządzeń jest to do analizy krwi, czyli iHealth Wireless Smart Glucko.

Przenośny aparat do pomiarów krwi komunikuje się z aplikacją mobilną na iPhone’a, iPada lub Androida i odczytuje badania, przesyłając je potem na ekranik mobilnego urządzenia. Jest to oczywiście glukometr, czyli urządzenie do analizy glukozy we krwi. Ten konkretny ma formę elementu z bezprzewodowym parowaniem z aplikacją mobilną. Wszystkie pomiary automatycznie pokazuje na wyświetlaczu smartona/tabletu, gdzie pewne dane będziemy mogli przeanalizować dokładniej, a w szczególności mierzyć ich ciągłość. Chodzi głównie o zawartość cukru. Na obudowie jest też własny mini ekranik z diodami LED – te pokazują wyniki w nieco uproszczony sposób i raczej w czasie rzeczywistym. Dopiero zebranie bazy danych w smartfonie pozwala na budowanie statystyk i lepszą analizę odczytów.

Do badań potrzebne będą jeszcze małe listki, gdzie trzeba będzie upuścić trochę krwi. Te zakupujemy oddzielnie, bo przecież co jakiś czas trzeba je uzupełniać. Są jednorazowe. To model głównie dla cukrzyków, którzy muszą badać się w miarę regularnie. Urządzenie i aplikacją są intuicyjne w użyciu i tworzy dziennik pomiarów. Samo badanie jest proste i szybkie. To co najważniejsze, to szybkość działania takiego zestawu. Nie tylko jest wygodnym aparatem do przenoszenia, ale przekaże nam pomiary w bardzo krótkim czasie. Odczyt trwa do 5 sekund. Dodajmy do tego resztę procedury, łącznie z umieszczeniem kropel krwi, a całość nie powinna zabrać kilku minut. Sprzęcik można zabrać wszędzie ze sobą. Smartfon i tak mamy niemal zawsze przy sobie (zwłaszcza poza domem).

Projekt został zatwierdzony przez Komisję Europejską, więc ma wszelkie certyfikaty do używania na naszym kontynencie. Sama aplikacja została przygotowana tak, by przechowywanie i archiwizacja odczytów były łatwe do zarządzania, no i śledzenia zmian. Można tam dopisywać spożywane posiłki i stosowane leki, aby aplikacja lepiej rozumiała i przetwarzała dane. Wszystkie pomiary można potem pokazać lekarzowi lub specjaliście na ekranie swojego urządzenia lub wysłać je mu drogą internetową. Ostatnio istotną informacją będzie cena iHealth Wireless Smart Glucko. Model nie jest drogi. To koszt ok. 30 dolarów, więc jest przystępny cenowo.

źródło: iHealthlabs