Hydrao – smart prysznic do oszczędzania wody

15 Sty 2016

Hydrao (2)

Inteligentna automatyka nowoczesne mieszkania ma wiele zalet, ale obok komfortu działania liczymy jeszcze na płynące z tego oszczędności. Sporo systemów oferuje ekonomiczne podejście do tematu i stara się, by użytkownikowi pozostało w portfelu więcej środków, niż przed stosowaniem rozwiązań. Ostatnia wpadka Nest robiła to aż za dobrze, bo błąd powodował odcięcie od ogrzewania :P. Logiczne, że oszczędzimy, ale nie o takie wsparcie raczej chodzi. Fajną ofertę proponuje Hydrao, czyli smart słuchawka do prysznica, która pomoże zwiększyć świadomość zużycia wody.

Rozwiązania do oszczędzania wody to nie nowość. Osoby interesujące się tematem znajdą ich kilka. Najprostszym jest rezygnacja z kąpieli, a korzystanie z prysznica. Marnuje się o wiele mniej wody. Niestety i tutaj można sporo „wylać”. Wchodząc pod ciepły strumień wody rozkoszujemy się tym tak, że często zapominamy o kosztach. Marnujemy zarówno wodę, jak i energię. Hydrao proponuje inteligentne, ale proste rozwiązanie, czyli słuchawkę prysznicową z diodami LED. System jest banalny – odpowiedni kolor daje nam znać, że przekraczamy pewne normy i warto kończyć.

hydrao prysznicW ten sposób w trakcie mycia jesteśmy na bieżąco z sytuacją i wiemy ile czasu poświęcić, by się umyć. To o wiele tańsza alternatywa dla systemów, które zliczają przepływ wody, zamykają obieg, by woda ponownie zleciała, czy wielu innych. Mamy tutaj stosunkowo niedrogie rozwiązanie, a do tego działające. Moduł z sygnalizacją świetlną można wkomponować w standardową słuchawkę, co ma spore znaczenie (instalacja jest łatwa i nie nazbyt inwazyjna). Co z energią potrzebną do działania diodek LED? Zasili je przepływ wody – nie potrzebne są żadne baterie.

Standardowo ustawienia działają następująco. Na zielono świeci się do czasu dojścia do 10 litrów zużycia. Potem pojawia się pomarańczowe (do 30 litrów), a przy przekroczeniu 50 litrów zapala się czerwone. Na szczęście w komplecie jest aplikacja mobilna, dzięki czemu możemy bezprzewodowo dostosować indywidualny profil (łącznie z dobieraniem kolorystyki i etapów przekraczania kolejnych progrów). Przy okazji wszystkie zużycia są zapisywane do archiwum, więc okresowo możemy prześledzić wykorzystaną wodę. Możemy nawet wyznaczyć cele, jak w apkach fitness. Pomoże to minimalizować zużycie i monitorować sytuację.

źródło: Hydrao via gizmag.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *