Mobilne technologie wciągnęły dzieciaki jeszcze bardziej w otchłań rozrywki,  ale powoli pomysłowe startupy próbują wykorzystać ją do pozytywnych elementów. O takowych projektach pisałem na blogu wielokrotnie, więc to nie tak, że to rzadko spotykane pomysły. Coraz więcej rozwiązań chce umiejętnie dozować kontakt ze smartfonem lub tabletem, zwiększając przy okazji ruchliwość młodej generacji ” smart zombie”. To określenie idealnie, moim zdaniem, pasuje do współczesnego pokolenia dzieciaków, które mają coraz łatwiejszy dostęp do elektroniki i tryliarda bimbaljonów aplikacji.

Pomysłów na większą ruchliwość, czyli aktywniejszy (zdrowszy) tryb życia jest całkiem sporo i prawie każdy bardzo mi się podoba. Głównie z uwagi na fajne wykorzystanie smartfona lub tabletu. Mam wrażenie, że tylko w ten sposób można dzis zaciekawić młode umysły. Hackaball z Kickstartera to smart piłka do programowania wprost z tabletu. Oczywiście programowaniem zajmują się same dzieciaki, co uatrakcyjnia im projektowanie gier – tych w rzeczywistości, czyli w trakcie realnej zabawy z piłką. Projekt łączy trzy ważne cechy: kreatywność młodego umysłu, zabawę w nowatorski sposób oraz inteligentną zabawkę.

Jak to działa? W bardzo prosty sposób, zresztą kierowane jest do najmłodszych więc musi być (często ta grupka dzisiejszych użytkowników i tak jest sprytniejsza i lepiej obyta z softwarem). Chodzi o to, by dzieci mogły projektować i wymyślać sobie zabawy po swojemu. Piłka Hackaball jest czuła na różne zadania (po prostu bogata w zestawy czujników), więc można jej nadać różne „odczucia”, dodać zasady gry i wykorzystać tablet jako tablicę śledzącą punkty (plus narzędzie do tworzenia gier). Tak właśnie będą wyglądać gry i zabawy w najbliższym czasie. Najważniejsze jest to, że odciągną trochę od wyświetlaczy.

Dzieciaki mogą programować zachowanie piłki, jej reakcje na różne akcje i w ten sposób odkrywać nowy rodzaj zabawy, a przy okazji uczyć się tworzenia. Autorzy kierują gadżet do grupy wiekowej 6-10 lat. W razie czego, głównie na sam początek, aplikacja ma kilka zaprogramowanych zabaw, więc po krótkim zapoznaniu się z możliwościami smart piłki, dzieci mogą zacząć modyfikować gry lub tworzyć je od podstaw. Naprawdę ekstra zabawka! W zasadzie to ograniczeniem jest tutaj wyłącznie wyobraźnia umysłu. Gry mogą być solo, ale dużo ciekawsze są zabawy w grupach. Więcej informacji znajdziecie na Kickstarterze, gdzie projekt można wspierać i taniej zamówić go w przedsprzedaży.

źródło: Kickstarter