Choć jest już na rynku od 2009 roku to nadal za dużo nie słychać o usłudze Google Voice, a serwis wciąż się rozwija. Najpierw jako oddzielny pomysł, potem zintegrowany z Gmail i Google Talk, a od niedawna nawet jako aplikacja na smartfony (niestety nie polskie).

W tej chwili z Google Voice możemy korzystać na wszelkie możliwe sposoby. Możemy połączyć się via VoIP z poziomu komputera dzięki integracji z kontaktami ze skrzynki Gmail, przez aplikację webową no i najważniejsze, także przez nasze smartfony. Darmowo połączymy się na zasadzie PC-do-PC poprzez zainstalowany plugin przeglądarkowy (Google Voice and Video Chat), wystarczy zalogować się na nasze konto Google (np. Gmail). W Ameryce Północnej taka możliwość była także przy połączeniach PC-do-telefonu (tę opcję dodano w 2011 r.) W zeszłym roku pojawił się także cennik połączeń na polskie numery. I tak za minutę rozmowy z numerem stacjonarnym zapłacimy – 0,02  € a za komórkowy – 0,08 €.

Popularyzacja polega na zapraszaniu znajomych z chata w Gmailu do korzystania z usługi (instalacji plugina), co umożliwi pojawienie się ikonki kamery, która pozwala na połączenia i rozmowy.

Nas interesuje głównie aplikacja na iOS, Android i Blackberry (bo na te platformy jest dostępna). Amerykanie dostali możliwość rejestracji numeru Google, który posłuży nam do wykonywania połączeń. Dzwonić można na każdy numer jednak darmowe rozmowy dotyczą tylko połączeń na konta Google Voice w USA. Google oferuje także darmowe wiadomości SMS między użytkownikami oraz wysyłanie ich na maila.

Po pewnym czasie, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić usługę, dodano możliwość rejestracji istniejącego numeru telefonu i zintegrowanie go z usługami Google Voice (do tej pory potrzebny był nowy „Google number„). Opcja z numerem Google jest oczywiście atrakcyjniejsza (wysyłanie smsów na maila, nagrywanie rozmowy itp.), ale możliwość użycia już istniejącego numeru nadal dla wielu jest bardzo ważna.

Poza USA usługa jest mniej popularna jeśli chodzi o połączenia z aplikacji mobilnych. Samo Google przeszło spore problemy z akceptacją aplikacji w AppStore, gdyż Apple nie chciał jej udostępnić przez własny sklep. Ostatecznie program pojawił się w sklepie. Problem w tym, że z polskiego AppStore nie kupimy aplikacji, zresztą samego numeru Google Voice też nie założymy, mogą to zrobić tylko mieszkańcy Ameryki Północnej (USA i Canada). Aplikacji na Androida w naszym Google Play też nie znajdziemy. Jeśli ktoś chce się pobawić to musi ściągnąć aplikację w formie apk z innych źródeł (przy wcześniejszej akceptacji w ustawieniach zgody na instalacje programów z nieznanych źródeł oraz wcześniejszemu uruchomieniu usługi Google Voice i Google Number). 

Choć korzystać oficjalnie z aplikacji nie możemy, to tak na prawdę można spróbować założyć Google Number przez serwery Proxy na istniejący numer amerykański (np. IPKall), ale nie ma to większego sensu (trzeba korzystać z przekierowania rozmów przy odbieraniu połączeń, możliwe są za to darmowe smsy na numery Play). Warto jednak wiedzieć, że coś takiego jest możliwe, a kiedyś może będzie dostępne w naszym kraju (jak nie od Google to od innego usługodawcy). Warto tutaj wspomnieć o aplikacji UPC Phone, o której pisaliśmy wcześniej. Nie jest to tak potężne narzędzie, ale też obniży nasze koszty połączeń.

Zachęcam do obejrzenia działania Google Voice: