Gogle VR to fajne zabawki, ale warto poznać zagrożenia

27 Lis 2015

gear vr

Prowadząc blog technologiczny jest wręcz zobligowany do ostrzeżeń przed zagrożeniami płynącymi z najnowszych rozwiązań. Może nie jest to moim obowiązkiem, ale jeśli udaje mi się uzyskać jakąś pomocną informację, dobrze byłoby przekazać ją dalej. Właśnie trafiłem na ciekawy wpis na RoadtoVR, dotyczący kilku ważnych wskazówek przy użytkowaniu gogli VR. Akurat ten dział mam na stronie dosyć obszerny, a zdecydowana większość modeli to oczywiście te do smartfonów. VR to już teraźniejszość i bardzo szybko rozwijający się dział. Prawie każdy producent z nim flirtuje.

Samsung Gear VR to jedna z ciekawszych „zabawek” jakie w tym roku możemy znaleźć pod choinkę i dobrze byłoby zapoznać się z pewnymi niebezpieczeństwami. To nie broń, nie bójmy się, ale lepiej zwiększyć świadomość na temat gogli VR dla smartfonów. Serwis RoadtoVR podkreślił trzy najważniejsze.

gear vr samsung

1. Nie zostawiać gadżetu na zewnątrz i otworem do góry

Pierwsza część ostrzeżenia jest prosta do ogarnięcia. Elektroniki i tak staramy się nie zostawiać luzem wystawionej na warunki pogodowe, bo sprzęt może się zepsuć (m.in. zmoknąć). W przypadku gogli VR mamy spore zagrożenie podczas mocnego słońca. W środku są soczewki skupiające promienie słoneczne i mogące zadziałać jak szkło powiększające. Są w stanie wypalić dziury to raz, a dwa nawet uszkodzić smartfon, który znajduje się w środku. Ekran jest ułożony pod soczewki, więc bardzo łatwo zniszczyć telefon jeśli słońce jest naprawdę mocne.

2. Nie używać gogli VR bez zadokowanego smartfona

Drugim o wiele groźniejszym ryzykiem jest wpływ na nasz wzrok. Na razie nie chodzi o zbyt długie użytkowanie, ale używanie adapterów bez zadokowanego smartfona. Dobrze, że większość modeli ma konstrukcję zamkniętą, ale nie wszystkie. Jest kilka takich, które idą na bardziej mobilny format i mają soczewki na zewnątrz. Przypadkowe patrzenie przez soczewki, np. w słońce, może uszkodzić wzrok. Należy unikać patrzenia przez gogle bez telefonu w środku i uczulić na to zwłaszcza dzieciaki. Tak samo jak nie wolno kierować lornetki lub lunety w słońce (a nawet księżyc). Możemy poważnie uszkodzić oczy.

Samsung gear vr

3. Dzieci poniżej 13 roku życia nie powinny ich używać

Ostatnie ostrzeżenie bardzo ciężko przezwyciężyć. Gogle VR to nowy gadżet, który zainteresuje zwłaszcza najmłodszych. Dzieciaki również chcą poznawać nowe możliwości wyświetlania treści. Niestety ich ciało i wzrok się rozwijają, więc są bardziej narażone na ich wpływ. Stare porzekadło mówi, że „wszystko z umiarem”. To prawdopodobnie prawda i niewielkie dawki zabawy nie powinny zagrozić epilepsji lub niszczeniu wzroku, ale trzeba to wziąć pod uwagę. Powstanie wkrótce mnóstwo gier, a trzymanie ekranu tak blisko oczu, wytężanie wzroku i skupianie go na bardzo bliskim wyświetlaczu może mieć wpływ na każde oczy (najbardziej jednak te młode). Najlepiej kontrolować zabawę i nie pozwalać najmłodszym na zbyt długie przesiadywanie z takimi goglami na głowie. Na pewno nie zostawiać ich z takim bajerem samych.

źródło: RoadtoVR, foto: Samsung.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *