Garmin Varia Vision – ekran HUD do okularów rowerzysty

12 Sty 2016

Garmin Varia Vision

Najgłośniej o inteligentnych okularach było za czasów promocji Google Glass. Potem modeli i pomysłów z wykorzystaniem takiego ubieralnego formatu ubyło. Wiadomo jednak, że google’owski produkt niebawem powróci w odświeżonej edycji, a konkurencji przygotowują własne rozwiązania na nos. Garmin pokazał na targach CES 2016 projekt Varia, czyli sportowe okulary ze wsparciem smart opcji. Wariant ten przeznaczono głównie dla rowerzystów, co potwierdzają grafiki promocyjne i proponowane funkcje.

Garmin VariaVision to jednak nie okulary, a przystawka do nich. Dzięki temu klienci mają wykorzystać swoje sportowe odmiany, które często były drogim zakupem. Każdy ma też inne potrzeby, więc cieszy podejście wolności w przypięciu. Dodatkowy element to rodzaj skomputeryzowania okularów. Dodany jest ekran typu HUD, czyli treści wyświetlane przed okiem. Chodzi oczywiście o informacje ułatwiające nam orientacje w danych, które chcemy obserwować w trakcie treningu, ale bez odrywania rąk od kierownicy (trzymaniu smartfona w ręce lub odrywanie wzroku od trasy i spoglądanie na urządzenia montowane na kierownicy).

Garmin Varia Vision HUD

Kolekcja urządzeń Varia to produkty Garmina mające zwiększać bezpieczeństwo kolarzy. Varia Vision wpisuje się w te rozwiązania. Podobnie jak oświetlenie, tak i ekran na linii wzroku kierowane na drogę, dają użytkownikowi korzyści zwiększające jego sytuację. Widać pewne inspiracje wspomnianymi wcześniej Google Glass, ale nie ma tutaj przy projektowaniu konstrukcji zbyt wielu możliwości. Przy uchu mieszczone są podzespoły, a ekranik umiejscowiony jest przy okularze. Garmin proponuje współpracę gadżetu ze swoimi komputerkami Edge 100 i 520, czyli nawigacjami (z systemem skręt po skręcie).

Na szczęście całość można też sparować ze smartfonem. Z telefonu dotrą na ekran informacje o notyfikacjach, a towarzyszyć im będzie wibracja. Wrócę jednak do kwestii ochrony naszego życia. Jedną z ciekawszych funkcji jest współpraca z radarem Varia, który mocowany jest na tyle pod siodełkiem. To kolejna współpraca między modelami ekosystemu Varia. Jeśli system wyczuje nadjeżdżający pojazd, to w okularach pojawi się na ten temat ostrzeżenie. To samo można wykorzystać apropos goniącego nas rywala. Varia Vision to do tego tylko 30 dodatkowych gramów na głowie i odporna na warunki obudowa. Produkt kierowany jest raczej do rowerzystów profesjonalnych, co wnioskuje po cenie – prawie 400 dolcach.

źródło: Garmin

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *