Flic hub

Internet Rzeczy potrzebuje jeszcze wielu ulepszeń. Na szczęście tematem interesuje się naprawdę sporo start-upów, producentów i developerów inteligentnych rozwiązań. Gdzieś dwa lata temu pisałem o przyciskach Flic, których zadaniem było poprawienie nawigacji i sterowania smart domem. Programowalne „guziczki” można było rozmieścić po mieszkaniu i nadać im zadania. W ten sposób użytkowanie smart sieci IoT miało być dużo wygodniejsze i łatwiejsze. Niestety wymagały one parowania ze smartfonem. Udało się ten problem rozwiązań.

Flic Hub ma zastąpić smartfon i skomunikować wszystkie przyciski Flic. Ma być centralką integrującą wszystkie elementy, by cały system funkcjonował dużo lepiej. Połączenie ze smartfonem stanie się opcją, a nie koniecznością. Oczywiście nie jest to jakimś wielkim problemem, ale zdecydowanie lepiej zajmie się tym oddzielny sprzęt. Znów projekt pojawił się na Indiegogo, gdzie próbuje sfinansować realizację. Chyba był to dobry pomysł, ponieważ producent zebrał już tą drogą kilka razy więcej środków niż planował.

Flic hub

Skoro jest pewność sukcesu (a pozostał jeszcze pełen miesiąc kampanii), warto przyjrzeć się czym dokładnie jest zestaw Flic. Krótkie przypomnienie na temat samych przycisków. Pastylki Flic to przyciski do indywidualnej konfiguracji, starające się wykonywać zapisane akcje pod lokalne potrzeby. Dzięki temu poruszanie się po smart domu jest bardziej intuicyjne. Flic Hub ma zwiększyć zakres działania całego ekosystemu. Stacja ma swój zasięg, ale kilkadziesiąt metrów powinno wystarczyć, by objąć wszystkie Flici, które rozmieszczamy po budynku. Integrować akcje możemy, m.in., pomiędzy takimi elementami IoT jak: SmartThings, Sonos, Philips Hue, Wink, Nest, Apple TV i innych. Jest też szansa na skorzystanie z serwisu IFTTT, czy pilota Logitech Harmony.

Flic Hub dodał obsługę innych urządzeń dzięki WiFi, Bluetooth i IR. Wydłuży on też pracę przycisków (mają działać ok. 3 lat, gdy pracują wraz z hubem). To o połowę dłużej niż przy pracy samodzielnej, tzn. przy wykorzystaniu smartfona. Największą zaletą zastosowania huba będzie jednak zwiększenie zakresu obsługi innych elementów Internetu Rzeczy. Flic Hub połączy nawet do 64 przycisków Flic. Wcześniej możliwe było wykorzystanie tylko ośmiu… Wciąż potrzebna będzie aplikacja mobilna do budowania akcji, ale teraz praktycznie tylko do tego. Potem możemy o niej zapomnieć.

źródło: Indiegogo