EZVIZ Lookout – smart wizjer i dzwonek z kamerką

18 Sty 2018

Kamerki w smart dzwonkach do drzwi stają się powszechniejszym rozwiązaniem, ponieważ oferują kilka funkcji w jednym gadżecie. Raz, że są często rodzajem monitoringu przed wejściem, a dwa, posiadają smart funkcje, czyli zdalny dostęp przez smartfon. Firma Ezviz zaprezentowała na targach CES 2018 swój produkt o bardzo podobnym przeznaczeniu, ale nie w dzwonku, a w wizjerze do drzwi. Tutaj popularnie zwany „judaszem” moduł ma uwzględnić jeszcze jedną funkcję, przenosząc kamerkę na drzwi.

Ezviz Lookout

Ezviz Lookout to inteligentny wizjer do drzwi z podglądem sytuacji przed drzwiami na mobilnych ekranach, ale przy okazji również dzwonek. Innymi słowy, znane już opcje w dziale „smart home”, ale w jeszcze innym wydaniu. Co prawda system jest nieco bardziej inwazyjny, bo wymaga przejścia przez otwór, ale na szczęście ten normalnie wykorzystywany do wizjera. Całość jest nawet wideodomofonem, czyli ma swój własny ekran, który można zamontować w dalszej odległości (jak to ma miejsce w wielu biurach – tutaj mowa o połączeniu przewodowym). Urządzeniu wystarczyłby ekran smartfona lub tabletu, ale producent wolał stworzyć kompleksowy model.

Ekran telefonu ma tę przewagę, że daje dostęp całkowicie bezprzewodowy. Kamerka daje kilka możliwości. Jest czujniki wykrywający gości (lub włamywaczy) przekazujący powiadomienie na smartfon. Ten tryb możemy uruchomić po wyjściu z budynku, ponieważ normalnie wieści o przychodzących otrzymamy po naciśnięciu przycisku dzwonka. Wtedy to można porozumieć się z osobą przed drzwiami poprzez aplikację na telefonie. Tutaj wszystko funkcjonuje tak jak w większości tego typu gadżetów. Ekranik zestawu jest przy okazji modułem podpinającym się do WiFi i to ona daje możliwość użycia aplikacji. Wciąż mamy jednak szansę na zerknięcie przez klasyczny „judasz”.

System funkcjonuje w obrębie sieci WiFi, ale i poza nią, czyli może zasugerować obecność w mieszkaniu, mimo, że faktycznie nas tam nie ma. Urządzenie wyposażono w interkom, czyli dwustronną wymianę audio. Wewnątrz znalazł się akumulatorek, więc trzeba pamiętać o ładowaniu. Mamy jednak dzięki temu mniej zabawy z instalacją. Wszystko co widzi kamerka (720p z 165-stopniowym polem widzenia) zapisze się na karcie microSD. Na tragach w Las Vegas producent opowiadał, że chce przygotować w oprogramowaniu rozpoznawanie twarzy, dzięki czemu zbudujemy profile zaufanych osób, np. domowników. Ezviz mówi również o kompatybilności z Amazon Echo, co być może umożliwiłoby powiązanie odczytu osób z aktywacją smart zamków we wspólnej sieci (to jednak moje przypuszczenia). Niewykluczone, że współpraca z Echo będzie dostępna przez dodatkową kamerkę ezGuard. Ezviz Lookout Smart Viewer wyceniono na 230 dolarów. Ma pojawić się na rynku w marcu.

źródło: Ezviz

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *