Elgato Eve Motion – czujniki do smart domu

3 Lis 2016

Elgato Eve Motion

Inteligentny dom bez sensorów traci swój potencjał. Osobiście uważam, że sama automatyka działań smart sprzętu w naszym mieszkaniu to nie wszystko. Oczywiście już samo zaprogramowanie efektów daje wielce dogodności, ale to działania w reakcji na sytuację brzmi o wiele lepiej. Działa zresztą też. Niektórzy producenci swoich zestawów „smart home” oferują w komplecie czujniki i pozwalają włączać je do budowy akcji i scen. Elgato również wchodzi w tę strategię i proponuje moduł Eve Motion.

Elgato ma już sporo modułów, m.in. te do śledzenia warunków wnętrza, ale i sensory do okien. Wszystkie one pozwalają na budowanie scenariuszy działania w reakcji na konkretne odczyty. Eve Motion będzie kolejnym puzzlem do układanki. Tym razem dodamy detekcję ruchu, czyli po prostu czujnik wychwytujący pojawienie się w danym obszarze, najczęściej pomieszczeniu, choć można go ustawić tak, by reagował na bardzo konkretny skrawek przestrzeni.

Elgato Eve Motion

Eve Motion konfigurujemy przez specjalną aplikację, ale warto dodać, że moduł jest kompatybilny z platformą HomeKit od Apple, a to oznacza, że współpracuje z Internetem Rzeczy, który partneruje systemowi z Cupertino. Takich elementów i kanałów przybywa, a to pozwala na ciekawsze budowanie scen. Czujniki ruchu są sporawe, ale mobilne. Można je ustawić w dowolnym miejscu, a sensor ma pole widzenia o kącie 120 stopni i zasięgu do niecałych 9 metrów. Zasilany jest bateriami AA.

Elgato wycenia moduł Eve Motion na 50$, więc trochę drogawo jak na sam czujnik ruchu. Opłaca się wtedy, gdy mamy już w miarę rozbudowany smart dom w standardzie HomeKit lub korzystamy z rodziny sprzętu od Elgato. Budowa akcji jest wtedy ciekawsza i ma sens.

źródło: Elgato

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *